Champions League: Σώθηκε στο τέλος (1-1) και έμεινε «ζωντανή» η Παρί- Απίθανη ανατροπή της Σίτι (3-2) κόντρα στην Λειψία

Σώθηκε η Παρί κόντρα στην Νιουκάστλ, ανατροπή και νίκη για την Σίτι

Η Νιουκάστλ δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη κόντρα στην Παρι Σεν Ζερμεν αν και προηγούνταν με γκόλ του Ίσακ στο 24΄ λεπτό, καθώς η γαλλική ομάδα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με πέναλτι του Εμπάπε στο τελευταίο λεπτό κυριολεκτικά κρατώντας την ομάδα του στο κόλπο της πρόκρισης. Την ίδια ώρα η Μάντσεστερ Σίτι έκανε μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Λειψία η οποία προηγούνταν με 0-2 και πήρε την νίκη κάνοντας το «5 στα 5» στον όμιλο.

Η Λειψία με δύο γκολ του Οπέντα στο 13΄και στο 33΄ προηγούνταν της Σίτι στο ημίχρονο όμως η ομάδα του Γκουαρδίολα έβαλε μπρος τις μηχανές και στο δεύτερο μέρος με τους Χάλαντ στο 55΄, Φόντεν στο 70΄ και Άλβαρεζ στο 87΄ έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε την νίκη.

Η Ντόρτμουντ έκανε πάρτι απέναντι στη Μίλαν, καθώς νίκησε με 3-1 κι εξασφάλισε την πρόκριση της στα νοκ-άουτ, ότι κι αν γίνει στην τελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου. Αφού ο Κόμπελ νίκησε τον Ζιρού απ’ την άσπρη βούλα στο 6ο λεπτό, όλα στη συνέχεια πήραν το δρόμο τους για τους Βεστφαλούς. Ο Ρόις με εύστοχο πέναλτι στο 10′ έβαλε μπροστά τους Γερμανούς, οι οποίοι είχαν απαντήσεις ακόμη κι όταν ο Τσουκουέζε ισοφάρισε στο 37′. Τα γκολ των Μπινόε-Γκίτενς και Αντεγέμι χάρισαν ένα τεράστιο διπλό στην Ντόρτμουντ κι έστειλαν τη Μίλαν στην 4η θέση του ομίλου.

Στο Ρότερνταμ, οι παίκτες της Ατλέτικο Μαδρίτης έκαναν το καλύτερο δώρο στον προπονητή τους «Τσόλο» Σιμεόνε για την 100ή παρουσία του στον πάγκο της ισπανικής ομάδας σε αγώνα του Champions League. Νίκησαν τη Φέγενορντ με 3-1 (με δύο αυτογκόλ των Ολλανδών) κι εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16», παίρνοντας μαζί τους και τη Λάτσιο.

Στα νοκ-άουτ πέρασε και η Μπαρτσελόνα που «γύρισε» το ματς με την Πόρτο, επικρατώντας με 2-1 στη Βαρκελώνη χάρις στα τέρματα των Κανσέλο και Ζοάο Φέλιξ, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το «5 στα 5» με πολύ περιπετειώδη τρόπο, καθώς «γύρισε» το σε βάρος της 0-2 απ’ τα γκολ του Οπεντά σε 3-2, χάρις σε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο Europa League προκρίθηκε η Γιούννγκ Μπόις, καθώς νίκησε με 2-0 τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε το εισιτήριο για την δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League: