Ασταμάτητη η ΑΕΚ - Έκανε το 7Χ7 κερδίζοντας με 3-0 σετ και τους Πρωταθλητές Πεύκων!

Εικόνες από τον αγώνα ΑΕΚ - Πρωταθλητές Πεύκων

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ συνεχίζει το νικηφόρο σερί της επικρατώντας και των Πρωταθλητών Πεύκων με 3-0 σετ

Την 7η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 3-0 σετ και των Πρωταθλητών Πεύκων για την 7η αγωνιστική της Volleyleague στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού.

Τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ πήραν ένα ακόμη τρίποντο και συνεχίζουν την εξαιρετική πορεία τους παραμένοντας με διαφορά στην κορυφή της βαθμολογίας. «Macron Store Athens North MVP» της ΑΕΚ στην σημερινή αναμέτρηση ήταν η Άννα Καλαντάτζε η οποία έκανε εξαιρετικό παιχνίδι βοηθώντας την ομάδα να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα μετατρέποντας το 5-5 σε 5-8 και έφτασαν στο 11-16 με κόντρα της Νικόλοβα. Η ΑΕΚ πλησίασε σε 14-16 για να ανοίξει πάλι η διαφορά στο 15-19 όμως το χαμένο σερβίς τη Τόλιου και το κρεσέντο της Νικόλοβα (3/3 επιθέσεις) έφεραν το 19-19. Τα Πεύκα κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 20-21, που έγινε 22-21 με άουτ της Μορένο για να ακολουθήσει χαμένη σερβίς της Ξανθοπούλου, αλλά και πάλι η Νικόλοβα με δύο επιθέσεις και έναν άσο τελείωσε το σετ.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε γρήγορα με 8-3, αλλά τα Πεύκα μάζεψαν τη διαφορά στο 10-9 με τις φιλοξενούμενες να επιστρέφουν ξανά στο 16-15 και να αντέχουν μέχρι το 19-17 καθώς η Ένωση με σερί 4-0 ξέφυγε με 23-17.

Το τρίτο σετ έμοιαζε με το πρώτο καθώς τα Πεύκα με την Κάντγουορθ στο σερβίς ξέφυγαν 1-5 κι έφτασαν στο 2-8. Η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά (5-8, 9-12) και πλησίασε στον πόντο (13-14) όμως και πάλι οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν (13-17) και διατήρησαν αυτό το +4 μέχρι το 17-21. Η ΑΕΚ πήρε την αλλαγή, η Κωνσταντινίδου πήρε το σερβίς κι η ΑΕΚ με σερί 4-0 ισοφάρισε (21-21) για να προηγηθεί με άσο της Πάσκοβα (23-22). Τα Πεύκα όμως έφτασαν σε σετ μπολ (23-24) και είχαν άλλον (24-25) με την ΑΕΚ να προσπερνά με άσο της Νικόλοβα (26-25) και τελικά να παίρνει το ματς με δύο επιθέσεις της Πάσκοβα που διαμόρφωσαν το 29-27.

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Κολλάρου, Τσιλάλης, Γραμματεία: Ταλάρου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 11-16, 20-21, 25-22
2ο σετ: 8-3, 16-13, 21-17, 25-18
3ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 28-26

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-18, 28-26) σε 79′
*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (14/30 επ., 56% υπ.-33% άριστες), Καλαντάντζε 13 (8/11 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ.), Πασκόβα 7 (5/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ.-60% άριστες), Νικόλοβα 19 (16/36 επ., 3 άσσοι) / Κοσμά (λ, 65% υπ.-45% άριστες), Καλντερόν 2 (2/5 επ.), Μπλάνκο, Ξανθοπούλου.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Τόλιου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Απλαδά 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκραφ 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.-42% άριστες), Κάντγουορθ 14 (13/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-32% άριστες), Μορένο 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 45% υπ.-20% άριστες), Στεργιάκη (λ), Πλακιά, Μιχοπούλου.

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας