Ένα ημίχρονο αγωνίστηκε ο Πινέδα στην ήττα (2-0) του Μεξικό από την Ονδούρα

Ο Ορμπελίν Πινέδα αγωνίστηκε 45 λεπτά ως βασικός για το Μεξικό και αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα από τον Ουριέλ Αντούνα

Η Ονδούρα πραγματοποίησε μια μαγική εμφάνιση απέναντι στο Μεξικό, κερδίζοντας με 2-0, με τον Ορμπελίν Πινέδα να αγωνίζεται ως βασικός.

Ονδούρα και Μεξικό τέθηκαν αντιμέτωποι σε αγώνα για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος εθνών της CONCACAF με στόχο την πρόκριση από διπλά αυτά παιχνίδια, που θα τους φέρει στον ημιτελικό της διοργάνωσης και θα τους δώσει κι ένα εισιτήριο για το Copa America του 2024.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με το γκολ του Λοθάνο Κολόν, μετά από υπέροχη μπαλιά του πρώην παίκτη του Άρη και νυν της Σέλτικ, Λούις Πάλμα, ο οποίος… έκοψε την άμυνα του Μεξικού στην μέση.

Το δεύτερο γκολ της Ονδούρα ήρθε στο 72ο λεπτό με τον Ροτσέζ από ασίστ του Άλβαρες. Ο Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ ξεκίνησε ως βασικός για το Μεξικό, αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο με τον Ουριέλ Αντούνα.

Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 22/11 στην έδρα του Μεξικού.

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας