Euroleague: Νίκη με 90-76 επί της Βίρτους για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός... πέταξε από πάνω του την αμφισβήτηση που δέχθηκε για 31 λεπτά και με ένα εξωπραγματικό τελευταίο εννιάλεπτο πήρε την τρίτη διαδοχική νίκη του

Ο Παναθηναϊκός… πέταξε από πάνω του την αμφισβήτηση που δέχθηκε για 31 λεπτά και με ένα εξωπραγματικό τελευταίο εννιάλεπτο πήρε στο ΟΑΚΑ την τρίτη διαδοχική νίκη του στη Euroleague, δίνοντας θετικό πρόσημο στο ρεκόρ του. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 90-76 της Βίρτους Μπολόνια, για την 9η αγωνιστική, «προσγειώνοντας» απότομα τους Ιταλούς (ρεκόρ 6-3), οι οποίοι προέρχονταν από τον θρίαμβο στον ιταλικό «εμφύλιο» με την Αρμάνι Μιλάνο.

Ο Εργκίν Αταμάν χρησιμοποίησε τους Κέντρικ Νάν – Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι στην αρχική πεντάδα και δικαιώθηκε, καθώς πήρε πράγματα και από τους δύο. Σε ένα physical παιχνίδι με πολλές επαφές ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε τους πρώτους του πόντους στο ΟΑΚΑ στο 4′ (12-11), ενώ ο Πολωνός σέντερ (6π.) πήρε το 2ο φάουλ του Μπράιαντ Ντάνστον. Το δίδυμο Γκραντ (4ασ., 2κλ.) και Ναν (4π., 2ρ., 1κλ.) έκανε εξαιρετική δουλειά και με τρίποντο του Ντίνου Μήτογλου οι «πράσινοι» πήγαν στο +6 στο 7′ (19-13), αλλά ο… πονοκέφαλος ήρθε με το 2ο φάουλ του Μάριους Γκριγκόνις λίγο αργότερα (7′). Ο Αταμάν δοκίμασε ένα σχήμα με τρεις γκαρντ και… δίδυμους πύργους, έχοντας τους Ματίας Λεσόρ και Κώστα Αντετοκούνμπο μαζί στο παρκέ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-15.

Πρόβλημα τα φάουλ στη θέση «5» και το σκορ του Μπελινέλι – Έμεινε… οριακά μπροστά το «τριφύλλι»

Σλούκας, Βιλντόζα και Ναν χρησιμοποιήθηκαν μαζί στο παρκέ στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Λεσόρ να κάνει το 2ο φάουλ του στο 11′ και τον Τούρκο να τον αφήνει στο παιχνίδι για άλλα 3′, μέχρι να τον αποσύρει μετά το 3ο λάθος του. Παρά τα λάθη του Γάλλου σέντερ, πάντως, ο Παναθηναϊκός ήταν ορεξάτος. Το γκολ – φάουλ του ορεξάτου Ναν ξεσήκωσε την «καυτή» εξέδρα για το +7 (28-21 στο 14′) και ο διψήφιος Μήτογλου διαμόρφωσε το 34-26 στο 16′, αναγκάζοντας τον Μπάνκι να καλέσει τάιμ άουτ. Σε εκείνο το σημείο, η επικίνδυνη Βίρτους «ροκάνισε» την απόσταση με σκορ από τον Μάρκο Μπελινέλι (36-33 στο 17′), ενώ τα προβλήματα με τα φάουλ συνεχίστηκαν για τους γηπεδούχους (3φ. ο Μπαλτσερόφσκι). Εν τέλει το «τριφύλλι» έμεινε μπροστά σε ένα… οριακό πρώτο μέρος (45-42 στο 20′). Στην «μάχη» των πάουερ φόργουορντ ο Μήτογλου είχε 12 πόντους (4/6 εντός πεδιάς) και 6 ριμπάουντ, με τον Σενγκέλια να μετράει 9 πόντους (4/6 προσπάθειες), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ από 11π. έκαστος είχαν οι Ναν και Μπελινέλι.

Μπελινέλι και Σενγκέλια έκαναν «ζημιά»

Ο “killer” Μπελινέλι μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στην επανάληψη και με δύο τρίποντα προβλημάτισε ακόμα περισσότερου τους περιφερειακούς του «τριφυλλιού» (47-48 στο 22′). Ο Αταμάν από την μεριά του επέστρεψε στην λύση των τριών γκαρντ με τον Γκραντ στο «3» δίπλα στους Σλούκα, Βιλντόζα. Οι Ιταλοί, όμως, συνέχισαν να σουτάρουν με καλά ποσοστά, ενώ παράλληλα ανανέωναν και τις επιθέσεις τους με κομβικά ριμπάουντ (52-54 στο 25′) και ο Λεσόρ γύρισε στο ματς. Το κομμάτι των ριμπάουντ διορθώθηκε με τον Γάλλο ψηλό, οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από Σλούκα – Βιλντόζα, αλλά το μεγάλο πρόβλημα που έπρεπε να λύσουν αφορούσε το σκοράρισμα των Σενγκέλια (57-58 στο 28′) και Μπελινέλι (59-61 στο 29′ μετά το 5ο τρίποντό του). Το δίδυμο των ηγετών της Βίρτους είχε σημειώσει συνολικά 35π., με το τρίποντο του διψήφιου Βιλντόζα (10π., όλους στο 3ο δεκάλεπτο) να φέρνει το ματς στον πόντο (62-63 στο 30′).

Το ΟΑΚΑ «κατάπιε» τη Βίρτους Μπολόνια

Τα άσχημα νέα για τον Παναθηναϊκό ήρθαν μαζεμένα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου: +5 της Βίρτους στο 31′ (62-67) και 4ο φάουλ του Λεσόρ. Ο Μήτογλου έβγαλε δύο άμυνες, αλλά το «τριφύλλι» αστοχούσε σε διαδοχικά σουτ πίσω από τα 6,75μ., με τον Γκραντ να γυρνάει αντί του Βιλντόζα στο 33′. Εκείνος που φρόντισε ώστε να έρθει η… πράσινη αντίδραση ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις. Ο Λιθουανός έβαλε γκολ – φάουλ στο φινάλε μίας επίθεσης (65-67) και έδωσε πάρε – βάλε στον Μήτογλου για το άμεσο 5-0 των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης (67-67 στο 34′). Μετά το τάιμ άουτ του Μπάνκι το ΟΑΚΑ ήταν στο πόδι και… έβραζε. Οι Ιταλοί τα είχαν… χαμένα, «πέταξαν» άλλες τρεις επιθέσεις και ο Λεσόρ με ένα προσωπικό 6-0 άλλαξε τα δεδομένα (73-67 στο 35′) μέσα σε ασύλληπτη ατμόσφαιρα. Μάλιστα, το «πράσινο» σερί έφτασε το 13-0 δια χειρός Σλούκα (75-67).

Το γκολ – φάουλ του Χάκετ δεν είχε… συνέχεια, αφού το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων είχε «καταπιεί» την ομάδα του Μπάνκι. Οι Λεσόρ και Σλούκας έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +9 (79-70 στο 37′) και ο game changer Γκριγκόνις κέρδισε το επιθετικό φάουλ του Μπελινέλι, που πανηγυρίστηκε σαν τρίποντο at the buzzer. Οι αποτελεσματικές άμυνες συνεχίστηκαν, ο Μήτογλου άφησε την μπάλα στο καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο για το 82-70 (38′) και «κλείδωσε» την επικράτηση της ομάδας του με ένα τρίποντο 100” πριν από την λήξη (85-72) μέσα σε συγκλονιστική αποθέωση (90-76 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76.

Η Ανάλυση του ΠΑΟΚ - ΑΕΚ από τον Άκη Ζήκο | AEK After 29/04/24 - Στ. Καζαντζόγλου