Euroleague: Νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (88-83) ο Ολυμπιακός

Δεύτερη νίκη στη διαβολοβδομάδα για τον Ολυμπιακό που αγχώθηκε μόνο όταν χαλάρωσε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα

Δίχως απώλειες ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 5-4.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 88-83 του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ, για την 9η αγωνιστική, εξαργυρώνοντας την εξαιρετική τρίτη περίοδο τους, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-9 και εξασφάλισαν ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 11 πόντων (64-53 στο 30΄). Στο 3-6 υποχώρησε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ρεκόρ καριέρας σε πόντους από τον Άλεκ Πίτερς με τους 28 που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι, ενώ career high σε ριμπάουντ σημείωσε ο Μουσταφά Φαλ με τα 14 που «μάζεψε» (ολοκλήρωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ, καθώς είχε και 14 πόντους).

Νωθρό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό, πήρε φωτιά ο Νέντοβιτς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση με τον Νεμάνια Νέντοβιτς (5π.) να ηγείται επιθετικά για την ομάδα του Ερυθρού Αστέρα (2-7 στο 2’). Ο Πίτερς και ο Κάνααν μονοπωλούσαν τις επιθέσεις για τους «ερυθρόλευκους» (8-7 στο 5’), ωστόσο ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού έπαιζε με τρομερή αυτοπεποίθηση και με το 3ο του τρίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του (10-13 στο 7’). Ο Τόμας Ουόκαπ μοίραζε εξαιρετικά το παιχνίδι (4ας.) για την ομάδα του με τον Φαλ να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες (6π. 4ρ. 2ας.). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 9’ είχε βρει σκορ μόνο από τους Κάνααν, Πίτερς και Φαλ με τον Ερυθρό Αστέρα να κλείνει το 1ο δεκάλεπτο στο +3 με καλάθι του Μίτροβιτς (20-23).

+8 για τον Ερυθρό, απάντησαν με Φαλ οι «ερυθρόλευκοι»

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας επιστράτευσε ως συνήθως την second unit της ομάδας, ενώ ο Μουστάφα Φαλ ήταν ο μοναδικός που δεν είχε βγει από το παρκέ του ΣΕΦ. Ο Ουόκαπ συνδέθηκε για πρώτη φορά με το καλάθι του Ερυθρού φέρνοντας το παιχνίδι σε ισορροπία (25-25 στο 12’), ωστόσο η σέρβικη ομάδα έδειχνε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων με τον Μίτροβιτς, που έφτασε τους 6π. (28-35 στο 14’). Ο Πίτερς βρισκόταν σε πολύ καλή επιθετική βραδιά (2/4τρ. 10π) και κρατούσε τον Ολυμπιακό μέσα στο ματς (31-35 στο 25’). Ο Γκεντράιτις με τον Τόμπεϊ έδωσαν στην ομάδα τους το μεγαλύτερο προβάδισμα στην αναμέτρηση (+8, 31-39 στο 26’) με τον Λαρεντζάκη να κάνει ένα προσωπικό 4-0 και να ροκανίζει την διαφορά στους 2 (37-39 στο 27’). Το «ερυθρόλευκο» σερί (10-0) συνεχίστηκε με τον Φαλ να κάνει πάρτι στο ζωγραφιστό (12π. 6ρ. 2ας.) δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας διαφορά ενός πόντου (45-44), ωστόσο ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε να συζητήσει πολλά με τους παίκτες του, κυρίως για την άμυνα.

Κυρίαρχος Φαλ, εύστοχος Κάνααν και στο +11 ο Ολυμπιακός

Με καλάθι του Φαλ μπήκε ο Ολυμπιακός στο 2ο ημίχρονο με τον Πίτερς να δίνει αέρα 6 πόντων στην ομάδα του για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (50-44 στο 22’). O Eρυθρός δεν είχε μπει με την ίδια ορμή της 1ης περιόδου, ενώ το επιμέρους σκορ σε σχεδόν 5΄ στην 3η περίοδο ήταν 5-2 (50-47 στο 25’). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υπέπεσε στο 3ο της λάθος στα 5’ του τρίτου δεκαλέπτου και ήταν φανερό πως είχε χάσει την συνοχή της. Οι «ερυθρόλευκοι» το εκμεταλλευτήκαν διατήρησαν το προβάδισμά τους στο +5 (52-47 στο 27’), ενώ ο Κάνααν και ο Πίτερς την αύξησαν στους 10 (57-47 στο 28’). Η άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 3ο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά για σεμινάριο με τον Κάνααν να σημειώνει το 4ο τρίποντο για το 61-50 στο 29’ βάζοντας φωτιά στο ΣΕΦ. Το φινάλε της 3ης περίοδού βρήκε τον Ολυμπιακό στο +11 (64-53) με τον Έλληνα τεχνικό να είναι πολύ ικανοποιημένος από τους συμπαίκτες του.

Ο Πίτερς το καθάρισε, ο Ερυθρός αντέδρασε, αλλά ήταν αργά

Ο Νταβίντοβατς με τρίποντο έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (64-56 στο 31′) με τον Τόμπεϊ να γράφει το 66-59 με τρίποντο. Ο Λούντζης σκόραρε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο από την γωνία ξεκολλώντας τον Ολυμπιακό από τους 66π. και διατήρησε την διαφορά στους 10π. (69-59 στο 34′). Ο Πίτερς με 5 προσωπικούς πόντους έφτασε τους 25π. γράφοντας το 78-63 στο 36′. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ουσιαστικά βάλει τις βάσεις για την 5η τους νίκη στην διοργάνωση (5-4) με τον Ερυθρό να προσπαθεί να μαζέψει το σκορ. Ο Νέντοβις και ο Ντο Σάντος… άγχωσαν το ΣΕΦ, καθώς μείωσαν στους 5 (80-75 στο 39′), ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” παρέμειναν ψύχραιμοι από τις βολές και πήραν το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 45-44, 64-53, 88-83.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)