Έσπασε το ρόδι ο Ατρόμητος - Νίκησε με 3-2 τον Παναιτωλικό με γκολ στο 99'

Συγκλονιστικό ματς στο Περιστέρι, με τον Ατρόμητο να βρίσκει γκολ πρώτης νίκης με τον Βέργο στο 92' για το 3-2 κόντρα στον Παναιτωλικό

Με τον Βέργο να τον λυτρώνει στο 99′ με γκολ που μέτρησε μετά από εξέταση επτά λεπτών στο VAR, ο Ατρόμητος νίκησε 3-2 τον Παναιτωλικό, έσπασε το ρόδι και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Εκεί που είσαι ήμουνα…

Και θα σου πει και τη συνέχεια… Εδώ που είμαι θα ‘ρθεις. Ναι, αλλά θα έρθει σίγουρα; Κι αν ναι, πότε; Απορίες που προκλήθηκαν στα πρώτα 45 λεπτά στο γήπεδο του Περιστερίου, με τον Γιάννη Πετράκη να είναι ο «παλιός» στους πάγκους των δύο ομάδων. Ο Έλληνας τεχνικός στο δεύτερο του παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, παρουσίασε μια ομάδα που δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που βλέπαμε το πρώτο διάστημα και απαλλαγμένη από το άγχος έπειτα από τη νίκη επί του Βόλου, κυνήγησε τη νίκη, κυνήγησε το γκολ και δεν κάθισε να παίξει ρόλο κομπάρσου στην ταινία που είχε διαφορετικό πρωταγωνιστή. Γιατί όσο και να μην φάνηκε σε αυτό το διάστημα, ήταν το έργο του Σάσα Ίλιτς που ανέλαβε προ ημερών τον Ατρόμητο και ήρθε για να αλλάξει την ταυτότητα της ομάδας του Περιστερίου. Υποσχέθηκε καλό ποδόσφαιρο, επιθετικό ποδόσφαιρο, αλλά ποιος είναι ο νούμερο ένα κανόνας;

Καλύτερη επίθεση είναι η άμυνα και ο Ατρόμητος από νωρίς στο ματς έδειξε σημάδια έλλειψης συγκέντρωσης. Στο πρώτο λεπτό, ο Ιμερέκοφ τον «έσωσε» στο πλασέ του Ντουάρτε, στο 13ο λεπτό ο Ντουάρτε τον έσωσε με το κακό του τελείωμα, αλλά η τρίτη γνωρίζουμε ότι είναι φαρμακερή και ο άσος του Παναιτωλικού αν και με λίγο παράδοξο τρόπο την έστειλε στα δίχτυα. Ο Πορτογάλος βρήκε τη μπάλα με το στήθος, ανάγκασε τον Γιάννη Παπαδόπουλο να ακυρώσει αρχικά το γκολ για χέρι, ωστόσο το VAR τόν δικαίωσε και το 0-1 ήταν γεγονός.

Ο Ατρόμητος, ο οποίος είχε μείνει σε ένα καλό σουτ του Καμαρά δεν έβρισκε διαδρόμους προς την εστία του Παναιτωλικού, και στη μοναδική κλασική ευκαιρία που δημιούργησε, είδε τον Γιουμπιτάνα να στέλνει τη μπάλα άουτ, παρότι βρήκε μόνος του απέναντι στον Καπίνο. Ήταν και αυτό ένα μήνυμα…

Εδώ που είμαι θα ‘ρθεις!

Είπαμε: Οι παροιμίες είναι σοφές και το ίδιο ήταν κάποτε και ο λαός. Ο Γκαετάν Ρομπάιγ, βέβαια, ιδέα δεν έχει από όλα αυτά, αλλά ξέρει πώς να κάνει τα… κουμάντα του για τον Ατρόμητο. Αυτό έκανε και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου, όταν με προσωπική ενέργεια και σουτ στο 49ο λεπτό έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία και έδωσε την ώθηση στον Ατρόμητο να πιέσει και να ψάξει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Αν μη τι άλλο ο αντίπαλος φέρνει γούρι, αφού απέναντι στην ομάδα του Αγρινίου είχε κερδίσει για τελευταία φορά στη Super League, στον μακρινό περασμένο Μάιο και ενώ έκτοτε έχουν μεσολαβήσει εννέα ματς! Ένα πέρυσι και οκτώ φέτος…

Το γκολ άλλαξε για ένα μικρό χρονικό διάστημα τη μορφή του αγώνα, ο Ατρόμητος έγινε επιθετικός και πιεστικός, ωστόσο μόλις ο Παναιτωλικός κατάφερε να απορροφήσει το πρώτο διάστημα και εν συνεχεία με το cooling break και τις αλλαγές, επιστρέψαμε στο γνωστό μοτίβο και στον γνωστό ρυθμό. Άρχισε να μοιάζει ματς της μιας φάσης, όμως μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα το ματς πήρε και πάλι φωτιά. Ο Ατρόμητος είχε τον δικό του… Ντουάρτε, κι αφού ο Ρομπάιγ έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι στο 72’, ήρθε ένα λεπτό μετά να κάνει την ολική ανατροπή. Δεύτερο γκολ ο Γάλλος, 2-1 ο Ατρόμητος, χαμένη ευκαιρία για χατ-τρικ και 3-1 στο 75ο λεπτό και μετά έμοιαζε θέμα διαχείρισης.

Η διαχείριση, ωστόσο, είναι άγνωστη λέξη για τον Ατρόμητο και η χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος, βρήκε τρόπο να πληγώσει την… αφυπνισμένη επίθεση. Νέο λάθος του Ασεβέδο, ο Βοΐλης κέρδισε τη μάχη, ο Γιώργος Λιάβας μπήκε στη φάση και έκανε το 2-2 για να αλλάξει εκ νέου τα δεδομένα του ματς. Δεδομένα που ήρθαν και πάλι να ανατραπούν στις καθυστερήσεις. Ο Νίκος Βέργος ήταν ο λυτρωτής για τον Ατρόμητο και η λύτρωση χρειάστηκε σχεδόν δέκα λεπτά για να επιβεβαιωθεί από το VAR που απορία το είχαν όλοι γιατί χρειάστηκε τόση ώρα για να βγάλει το πόρισμα. Το γκολ, το οποίο αρχικά είχε ακυρωθεί, μέτρησε και ο Σάσα Ίλιτς – όπως μια αγωνιστική πριν ο Γιάννης Πετράκης – πανηγύρισε τη νίκη στο ντεμπούτο του.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ίλιτς / 4-3-3): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Γκονζάλες (102’ Τσακμάκης), Κουντέ (63’ Έρλινγκμαρκ), Καμαρά, Ρομπάιγ (83’ Φριντζόνσον), Γιουμπιτάνα (46’ Βαλένσια), Αντζιέλσκι (63’ Βέργος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πετράκης / 3-5-2): Καπίνο, Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Ντίας), Χουάνπι (88’ Ξενιτίδης), Πέδρο, Ντουάρτε (66’ Βοΐλης).

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)