NBA: Λίλαρντ και Γιάννης οδήγησαν τους Μπακς στη νίκη σε ματς... θρίλερ κόντρα στους Σίξερς (VIDEO)

Ντάμιαν Λίλαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 39 πόντους

Οι δύο σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς έδειξαν τι θα ακολουθήσει στο υπόλοιπο της σεζόν, οδηγώντας τα «Ελάφια» σε ζόρικη νίκη κόντρα στους Φιλαδέλφεια Σίξερς με 118-117.

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 39 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με το πρώτο double double της σεζόν είχε 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Οι Μπακς μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και με το δίδυμο των Γιάννη-Λίλαρντ να αρχίζει τις συνεργασίες, τα «Ελάφια» προηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 30-23, συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +9 (63-54).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και έφτασε τα τέσσερα με αποτέλεσμα να καθίσει στον πάγκο, δίνοντας το δικαίωμα στους Σίξερς να μειώσουν στους τρεις πόντους (88-85), για να φτάσουμε στη τέταρτη περίοδο που εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Οι Σίξερς αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι και με τον Μάξεϊ να παίρνει μπροστά και τον Κέλι Ούμπρε να εκτελεί από την περιφέρεια έκαναν την ανατροπή και στα 4:16 πριν την λήξη προηγήθηκαν με 102-104, όμως ο Ντάμιαν Λίλαρντ με εννιά πόντους και ένα δίποντο του Αντετοκούνμπο έδωσαν ξανά προβάδισμα ασφαλείας στους Μπακς, που το διατήρησαν μέχρι το φινάλε.

Για τους Σίξερς ξεχώρισε ο Ταϊρίς Μάξι που είχε 31 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Κέλι Ούμπρε να ακολουθεί με 27 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Ζοέλ Εμπίιντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-23, 63-54, 88-85, 118-117

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)