«Μίλησε» η ποιότητα της ΑΕΚ Betsson, μεγάλη νίκη (79-83) επί της Σάσαρι μέσα στην Ιταλία!

Με την κλάση των Τίλμαν, Ραντλ και ΜακΡέι η ΑΕΚ ξεπέρασε τον κακό εαυτό της και πήρε σπουδαία νίκη στο BCL

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ μέσα στην Ιταλία με 79-83 επί της Σάσαρι με την Ένωση να κάνει το «δύο στα δύο» στη BCL μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της Λούντβιγκσμπουργκ.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια πολύ κακή εμφάνιση και αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο κέρδισε (79-83) ένα ματς που έμοιαζε χαμένο. Παρά τα 26 λάθη που έκανε, οι μεγάλοι παίκτες που διαθέτει, μίλησαν στο τέλος, με τον Ραντλ να πετυχαίνει πολύ μεγάλα τρίποντα, αφού ο ΜακΡέι και ο Τίλμαν είχαν βοηθήσει να επιστρέψει στο σκορ. Η κυριαρχία στα ριμπάουντ, εξισορρόπησε τις χαμένες κατοχές και με ψυχραιμία στο τέλος πήρε το παιχνίδι. Ο Ραντλ, είχε αρκετά λάθη στο πρώτο μέρος, όμως είναι αυτός που κρίνει την αναμέτρηση με 18 πόντους, ενώ ο ΜακΡέι ήταν εκπληκτικός με 21 πόντους και 8/11 σουτ. Ο Τίλμαν είχε τα γνωστά θέματα στην άμυνα του αλλά στην επίθεση έκανε και αυτός θραύση με 20 πόντους. Μια πολύ μεγάλη νίκη έτσι όπως ήρθε και πλέον η ΑΕΚ κοιτάζει την πρώτη θέση.

Ο Ζοάν Πλάθα ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Ραντλ, Μάκλεμορ, Κουζέλογλου και Τίλμαν, ενώ η Σάσαρι με τους Ταιρί, Γουίτακερ, Χαραλαμπόπουλος, Γκομπό, Μακίνι. Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά, κάνοντας εύκολα λάθη στο ξεκίνημα, χωρίς αποφασιστικότητα, ενώ στην άμυνα είχε δεχτεί ήδη 2 τρίποντα (14-6). Με το 2ο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου η διαφορά ξεφυγε για πρώτη φορά με την άμυνα της Ένωσης να μην υπάρχει στον αγώνα (24-11). Ο ΜακΡέι με την είσοδο του έδωσε κάποιους πόντους και ανάσες στην ομάδα, όμως η άμυνα παρέμενε πρόβλημα (31-20). Ένα πολύ κακό δεκάλεπτο για την ΑΕΚ ολοκληρώθηκε με την Ένωση να δέχεται 33 πόντους, χωρίς ενέργεια στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση (33-20).

Η ΑΕΚ μέσα σε 2 λεπτά στην δεύτερη περίοδο μπόρεσε να παίξει 3 άμυνες και με ένα σερί 6-0 μείωσε μετά από ώρα (33-26). Η Ένωση δυνάμωσε στην άμυνα της και με τον Τίλμαν βρήκε σκορ στην επίθεση για να μειώσει και άλλο την διαφορά (36-30). Η ΑΕΚ ενώ είχε κλειδώσει την Σάσαρι στην άμυνα της, έχασε 6 συνεχόμενες επιθέσεις κάνοντας 4 εύκολα λάθη χωρίς να πιέζεται και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και δέχτηκε τρίποντο από τον Ταιρί (41-31). Με τα απίστευτα λάθη (17) που έκανε η ΑΕΚ μετά το 35-31, δέχτηκε ένα σερί 11-1 και ξανά έχασε την διαφορά στο σκορ (46-32).

Η ΑΕΚ δέχτηκε 5 γρήγορους πόντους για να εκτοξευθεί η διαφορά, αλλά με ένα 9-0 επέστρεψε στους -10, με την ομάδα να πρέπει να δυναμώσει και άλλο στην άμυνα (51-41). Η Ένωση έβαζε στην επίθεση με τον Τίλμαν κυρίως αλλά δεχόταν και σε κάθε επίθεση καλάθι με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέφτει από τους δέκα (61-51). Με τρομερό επιθετικό κρεσέντο του ΜακΡέι, η ΑΕΚ μετά από πολύ ώρα μείωσε στους 3 (61-58) και επέστρεψε από το -19.

Τρίποντο από τον Μάκλεμορ και η Ένωση ξανά στο -3 προσπαθώντας να πλησιάσει και άλλο, όμως δέχτηκε στην άμυνα καλάθι από τον Μακίνι (66-61) μετά από ακόμα ένα εύκολο λάθος. Τρίποντο από τον Ραντλ και στην συνέχεια χαμένη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το σκορ (71-68). Πολύ μεγάλο τρίποντο ξανά από τον Ραντλ, αλλά η Ένωση δέχτηκε αμέσως δίποντο (77-73). Τρομερά πράγματα από τον Ραντλ που έχει πετύχει 4 τρίποντα στην 4η περίοδο και για πρώτη φορά έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ 40 δεύτερα πριν το τέλος (79-81). Με ψυχραιμία στο τέλος η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη (79-83)

Σάσαρι-ΑΕΚ: 79-83

Δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83

Ντινάμο Σάσαρι (Μπούτσι): Καπελέρι 4, Χαραλαμπόπουλος 11, Ντιοπ 19, Τζεντίλε 2, Γκομπό 10, Κρούσλιν 3, Μακίνι 6, Πισάνο, Ρασπίνο, Τρέιερ 2, Ταιρί 14, Γουίτακερ 8.

ΑΕΚ BETSSON BC (Πλάθα): Τίλμαν 19 (7 ριμπάουντ), Ραντλ 18 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 1 (4 ασίστ), Φλιώνης 6 (5 ασίστ), Νετζήπογλου, Χατζηδάκης 1, Κουζμίνσκας 10 (5 ριμπάουντ), Μάκλεμορ 5 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου (8 ριμπάουντ), ΜακΡέι 22 (5 ριμπάουντ)