Super League: Πρώτη νίκη για τον Παναιτωλικό, επικράτησε (2-0) του Βόλου

Επικράτησε ο Παναιτωλικός

Την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League, μετά από τρεις ισοπαλίες και 4 ήττες, αλλά και πρώτη υπό την τεχνική καθοδήγηση του Γιάννη Πετράκη, πανηγύρισε ο Παναιτωλικός, επικρατώντας με 2-0 του Βόλου, στο Αγρίνιο, για την 8η αγωνιστική.

Ένα θετικό αποτέλεσμα που ήρθε για τον Παναιτωλικό χάρη στα γκολ των δύο στόπερ, δηλαδή του Γιώργου Λιάβα στο 45΄ + 2΄, μετά από ασυνεννοησία των Λούνα και Παπαδόπουλου στην άμυνα και του Μπρούνο Ντουάρτε στο 80ό λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 6 βαθμούς σε 8 αγώνες, ενώ ο Βόλος που έχει ματς λιγότερο έμεινε στους 2 βαθμούς.

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο 20άλεπτο, ο Βόλος δημιούργησε την πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα στο 21ο λεπτό, όταν ο Γάλλος μέσος Αλεξί Τρουιγιέ έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο. Στο 38ο λεπτό, ο Παναιτωλικός είδε τον Φακούντο Πέρες να κάνει το μακρινό σουτ με τον Συμεών Παπαδόπουλο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα την μπάλα. Το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους στην τελευταία φάση του α΄ μέρους και συγκεκριμένα στο 45΄ + 2΄, μετά από ασυνεννοησία των Λούνα και Παπαδόπουλου στην άμυνα. Συγκεκριμένα, ο Μλάντεν έκανε βαθιά μπαλιά στα αριστερά, οι Λούνα-Παπαδόπουλος δεν συννενοήθηκαν σωστά, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του αμυντικού του Βόλου και έφτασε στον Γιώργο Λιάβα, με τον τελευταίο ουσιαστικά να πλασάρει σε κενή εστία ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τις ίδιες ενδεκάδες στο δεύτερο μέρος, για να προβεί ο Κωνσταντίνος Μπράτσος στην πρώτη αλλαγή στο 54ο λεπτό επιλέγοντας τον Ζαν Πιερ Μπαριέντος στη θέση του Κορνέτ. Ο Παναιτωλικός έγινε πιο απειλητικός στο β΄ μέρος και στο 64ο λεπτό ο Χουάνπι, σε θέση βολής στο ύψος της μικρής περιοχής, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι του Παπαδόπουλου. Ο Λέβαν Σενγκέλια με σουτ εκτός περιοχής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει στο 74΄ και τελικά στο 80ό λεπτό από το κόρνερ του Χουάνπι ο Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-0 του Παναιτωλικού. Κοντά στο 3-0 έφτασε όταν ο Σενγκέλια έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Χουάνπι, ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει με ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, στο 89ο λεπτό

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες: Βοϊλής, Χουάνπι  – Γκαρσία, Γκλάβτσιτς, Μπαριέντος

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Πέρες (90΄ Πέρες), Μπαλντασάρα (70΄ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι (90΄ Χουάνπι), Βοίλης (78΄ Πέδρο), Φ. Ντουάρτε (70΄ Σενγκέλια)

ΒΟΛΟΣ (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (78΄ Μπερτόλιο), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ (69΄ Μαχαίρας), Κόμπα, Κορνέτ (54΄ Μπαριέντος), Ντέλετιτς (69΄ Ντέλετιτς), Γκαρσία

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)