Η Σουηδία απέκλεισε τις ΗΠΑ από τα προημιτελικά

Πέρασε η Σουηδία

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Σουηδίας, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2023 γυναικών, που φιλοξενείται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας, καθώς επικράτησε στα πέναλτι της -κατόχου του τίτλου- ομάδας των ΗΠΑ με 5-4 (κ.α. και παρ. 0-0).

Το «χρυσό» πέναλτι αξιοποίησε η Λίνα Χούρτιγκ, παρά την έντονη προσπάθεια της Αλίσα Νέχερ να αποκρούσει, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η κατακύρωση του γκολ, εξετάσθηκε από το VAR.

«Ηρωϊδα» της αναμέτρησης και της ιστορικής πρόκρισης για τις Σκανδιναβές, αναδείχθηκε η τερματοφύλακας, Ζετσίρα Μούσοβιτς, η οποία έκανε 11 (!) σωτήριες επεμβάσεις.

Στο τελευταίο της Μουντιάλ, η Αμερικανίδα και «ζωντανή θρύλος» του ποδοσφαίρου γυναικών, Μέγκαν Ραπίνο, μπήκε στο ματς στο 9ο λεπτό της παράτασης, αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει την εομάδα των ΗΠΑ στην πρόκριση.

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει