Η Αλαβές επέστρεψε στην La Liga με γκολ-χρυσάφι στο 129'! (VIDEO)

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό ανόδου, η Αλαβές λύγισε την Λεβάντε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Άσιερ Βιγιαλίμπρε!

Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές, η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη χωρίς γκολ, όμως οι μεγαλύτερες συγκινήσεις κρύβονταν στην παράταση, όπου η άνοδος κρίθηκε κυριολεκτικά στην εκπνοή.

Το 0-0 παρέμενε και άπαντες ήταν έτοιμοι για την διαδικασία των πέναλτι, όμως στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο VAR διαπίστωσε ότι υπάρχει παράβαση πέναλτι για χέρι του Πιέρ στην περιοχή.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Άσιερ Βιγιαλίμπρε είχε την απόλυτη ψυχραιμία να ευστοχήσει και να χαρίσει την άνοδο στην Αλαβές, που θα ακολουθήσει την Γρανάδα και την Λας Πάλμας στην La Liga.

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει