ΑΕΚ: Ήττα (29-22) των Παίδων από τον Δούκα

Η Παιδική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 29-22 από τον Δούκα

Την ήττα με 29-22 γνώρισε η ΑΕΚ από τον ΑΣΕ Δούκα σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ.

Η «Ένωση» τα έδωσε όλα και διεκδίκησε μέχρι τέλους την κατάκτηση της νίκης που θα της εξασφάλιζε τη 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα, όμως τελικώς «λύγισε» στα τελευταία λεπτά. Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» ετοιμάζονται για το δύσκολο παιχνίδι με το 3ο της βαθμολογίας Κορωπί (17/06), έχοντας υπέρ τους και την ισοπαλία.

Η ομάδα που θα κατακτήσει τη 2η θέση θα αντιμετωπίσει τον Ιδομενέα Χανίων, για την είσοδο στο Final-8, ενώ η ομάδα που θα καταλάβει την 3η θέση θα περάσει δίχως αγώνα, μιας και δεν υπάρχει αντίπαλος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα (3-1, 9-6), ισορρόπησε το παιχνίδι και έφερε το ματς στα ίσια στο ημίχρονο (12-12). Η ομάδα του κόουτς Στραβομύτη, έμεινε κοντά στο σκορ έως το 40′, όπου και έκανε την ανατροπή, πέρασε μπροστά και έδειξε ικανή για το «διπλό». Ωστόσο, κάποια λάθη και κάποιες άστοχες επιθέσεις στοίχισαν στους «κιτρινόμαυρους» που τελικώς ηττήθηκαν με 29-22.

ΑΣΕ Δούκα – ΑΕΚ 29-22
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 9-6, 10-8, 11-10, 12-12 (ημ.), 15-14, 17-16, 18-19, 22-20, 25-20, 29-22.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Δημος Σαμαράς): Ζιώγας, Βαλκανάς 1, Δαλιούρης 1, Λάππας 1, Γεωργιάδης 2, Ναθαναήλ, Βλάχος, Τσιούμας 4, Ζησιμάτος 1, Ψυντρίδης 3, Κολεζάκης, Παυλάτος 1, Χαλκίδης, Λίτσης 12, Παπανικολάου 1, Λιάκος 2.
ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Κοτζιάς-Στάμου, Σφακιωτάκης 4, Βούλγαρης 5, Ραράκος 3, Ρούτσιας 3, Βρεττός 5, Πολυμέρης, Παπαευθυμίου, Σεβαστάκης, Mπίτζης, Σουρμελίδης, Ξυπνητός 2, Πατρώνης, Σότο-Γκονζάλεζ.
Διαιτητές: Λεφάκης-Δαμάσκος. Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 2/2-3/3.

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)