Έχασε την κούπα αλλά κέρδισε το χειροκρότημα- Η ΑΕΚ «λύγισε» με 2-3 σετ από τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Final-4 της ΕΣΠΑΑΑ!

Η Κ-17 βόλεϊ της ΑΕΚ αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Final-4 της ΕΣΠΑΑΑ

Ένα δικό της παιχνίδι έχασε η Κ-17 βόλεϊ αγοριών της ΑΕΚ η οποία γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Final-4 της ΕΣΠΑΑΑ. Η «Ένωση» αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα γνωρίζοντας την ήττα στο τάι μπρέικ που της στέρησε και το τρόπαιο.

Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο – πόντο με την ΑΕΚ να έχει το ελαφρύ προβάδισμα χωρίς ωστόσο να μπορεί να «χτίσει» διαφορά στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 24-23 και είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το σετ αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε δύο φορές. Παρόλα αυτά η ομάδα του Ζαν Πιερ Σάγια έδειξε χαρακτήρα και με δύο καθοριστικούς πόντους πήρε τη νίκη με 27-25 κάνοντας το 1-0 σετ. Έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος της η «Ένωση» παρουσιάστηκε εξαιρετικά βελτιωμένη στο δεύτερο σετ χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στους «πράσινους». Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10-8 περίπου και κάπου εκεί η ΑΕΚ πάτησε …γκάζι. Με εξαιρετική υποδοχή και αποτελεσματικό μπλοκ η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά κάνοντας το 17-11 και το 20-12 για να πάρει εν τέλει τη νίκη με 25-13.

Μπορούσε τη νίκη

Το τρίτο σετ εξελίχτηκε αντίστροφα για την ΑΕΚ η οποία δεν βρήκε τις λύσεις στο πιεστικό σερβίς του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα να χάσει με 14-25. Το τέταρτο σετ έγινε ξανά ντέρμπι με την ΑΕΚ με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Η «Ένωση» αν και προηγήθηκε με 18-16, έχασε εν τέλει το σετ με 25-21 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι «κιτρινόμαυροι» πραγματικά «αυτοκτόνησαν» καθώς παρότι προηγήθηκαν με 8-6, από κάποια εύκολα λάθη γνώρισαν την ήττα με 15-12 και 3-2 αντίστοιχα.

Τα σετ: 27-25, 25-13, 14-25, 21-25, 12-15

ΑΕΚ: Γκιρτζής Φ, Κατσίφης, Μπετχάβας, Γκιρτζής Μ, Φώλιας, Ευρενόπουλος, Τουνιάν, Λώλης, Κιοκτζέογλου, Σιδηρόπουλος, Γκρίτζαλης, Χατζήβεης (λ), Σηφάκης, Καμαρινόπουλος, Γκίνης, Χουσιάφης (λ), Μάντζιος

Παναθηναϊκός: Σερεμέτης, Αρμάος, Μπόζος, Βελεγρίνος, Κωτσάκης, Τραπεζουντίδης (λ), Κορδαλής, Τσέρμα, Τσολάκης (λ), Σερεμέτης Π, Καψής, Μαρκάκης, Αρώνης, Αυτζιόγλου.