Super League 2 Α Όμιλος: Επικράτησε του Μακεδονικού (0-1) η Βέροια

Με χρυσή αλλαγή και σκόρερ τον νεαρό Μπελεβώνη, η Βέροια πήρε σπουδαίο διπλό επί του Μακεδονικού για τη μάχη παραμονής βγαίνοντας από τη διακεκαυμένη ζώνη

Mε 4 αγώνες συνεχίστηκε σήμερα η 24η αγωνιστική για τον βόρειο όμιλο της Super League 2.

Στη Θεσσαλονίκη, η Βέροια άλωσε την έδρα του Μακεδονικού επικρατώντας με 0-1 χάρις σε γκολ του Μπελεβώνη (78′), ούτε 30 δεύτερα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Μακεδονικός (Ζαζόπουλος): Γουναρίδης, Σαραγιώτης (84′ Σαραντίδης), Σιμόνι (59′ Ζαφειράκης), Σιατραβάνης, Μπρατσιάνι (84′ Χασάνογλου), Λεωνιδόπουλος (84′ Γαρύφαλλος), Τσιλιγγίρης (68′ Μουγκουλούσι), Τσουκάνης, Λισγάρας, Γκέντσογλου, Παναγιωτούδης.

Βέροια (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης (90+2′ Ζιώγας), Περδίκης, Μπουκουβάλας, Κολλαράς, Μπλέτσας, Μασούρας, Μπουόλι, Γιουκούδης (83′ λ.τ Ιωάννου), Ζε Εσόνο, Ελευθεριάδης (77′ Μπελεβ΄ώνης).

Στην Αριδαία, Αλμωπός και Διαγόρας Ρόδου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Κέρθι, Ρίβας (57′ Ταχματζίδης), Ασλαμπάλογλου, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς (46′ Έππας), Πέττας.

Διαγόρας (Διγκόζης): Αθανασόπουλος, Τάτσης, Γιανναράκης, Μανιώτης, Καραμάνης, Τσιαντούλας, Παραστατίδης, Σταμένκοβιτς (60′ Μπούμπας), Αρίας, Αντεσίνα, Μανιάς.

Στην Ηγουμενίτσα, Θεσπρωτός και Ηρακλής Λάρισας ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με λευκή ισοπαλία.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Γώγος, Βασιλάκης, Ρίζος, Τρομπούκης, Μαρτίνεζ, Μίγγος, Πανταζέλος, Ρούσης, Κωνσταντίνου, Δρίτσας.

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γκικούδης, Καμπέρης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Χατζής, Μπόσιο, Λούκας Γκαρσία, Τασιούλης, Κέρι, Συρεγγέλας.

Έχασε στο ΟΑΚΑ η ΑΕΛ από τον Παναθηναϊκό Β’ με 2-1

Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαρδέλη στο 18ο λεπτό με κοντινή προβολή. Οι βυσσινί έφτασαν κοντά στο να φέρουν το ματς στα ίσια στο 45′, αλλά το δυνατό σουτ του Αντράντα έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι του Μαργκόνο.

Στο δεύτερο μέρος ο Σαρδέλης με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Σουλούκου και ένα λεπτό μετά οι βυσσινί ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μαυριά. Ο Παναθηναϊκός Β’ ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ με τον Ταβάρες στο 65ο λεπτό και το κράτησε μέχρι τέλους, με τους βυσσινί να έχουν ευκαιρίες για να πάρουν κάτι από το ματς, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Μαντσίνι (75′ Δημητριάδης), Κυριόπουλος (66′ Σερπέζης), Προδρομίτης, Ταβάρες, Σαρδέλης (54′ Βουτσάς), Λαμψίας (75′ Τουρκοχωρίτης), Καραμπάς (66′ Φουρτάδο).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (70′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Κόλα, Κ. Παπαγεωργίου (59′ Θωμαΐδης), Πλέγας (33′ λ.τ Αντράντα), Μαυρίας, Νίνο (46′ Κοσσόνου), Τσιριγώτης (46′ Νικολιάς), Όγκμποε.