«Πάρτι» της Αϊντχόφεν (3-0) με Άγιαξ

Επικράτησε του Άγιαξ η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν ήταν η θριαμβεύτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η PSV επιβλήθηκε 3-0 του Αγιαξ στο «Φίλιπς Στάντιον» και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Ο Ντε Γιονγκ στο 13΄, ο Σίμονς στο 54΄ με πέναλτι και ξανά ο Ντε Γιονγκ στο 78΄ «υπέγραψαν» το θρίαμβο των γηπεδούχων, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από διακοπή περίπου 15΄, στο 60ο λεπτό, επειδή πετάχτηκε από την εξέδρα μία μπύρα προς τη μεριά του βοηθού διαιτητή.

Επισημαίνεται ότι κάτι ανάλογο συνέβη και στη χθεσινή αναμέτρηση Χρόνινγκεν-Ναϊμέγκεν, η οποία μάλιστα οδηγήθηκε σε οριστική διακοπή.

Από τους Ελληνες της Eredivisie, ο Δημήτρης Σιόβας αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, στην ήττα της Φορτούνα Σιτάρντ με 2-0 από τους Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει