Να περάσει ο επόμενος- Η ΑΕΚ …τελείωσε (3-0) και τον Άρη και πάει στη Θεσσαλονίκη για την κορυφή

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 σετ του Άρη και την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον ΠΑΟΚ πάει για την κορυφή

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ συνεχίζει το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί της κερδίζοντας με 3-0 σετ και τον Άρη για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η «Ένωση» πήρε την 20η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 54 βαθμούς και στο -2 από την κορυφή μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Την τελευταία αγωνιστική η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και με τρίποντο κατακτά την πρώτη θέση και τπ πλεονέκτημα έδρας πριν τα πλέι οφ.

Η Ένωση είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, με τον Άρη να προσπαθεί να πιέσει στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, αλλά οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ έβρισκαν τις λύσεις και με τοπ σκόρερ τις Γκιζέλ Σίλβα, Ροσίρ Καλντερόν που πέτυχαν από 15 πόντους έφτασε στο τρίποντο μετά από 71 λεπτά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το σετ και για τις δυο ομάδες, με καμία από τις δυο να μη μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας (4-4, 7-6). Η ΑΕΚ στα μισά του σετ, «πάτησε γκάζι» και με ένα σερί 4-0 με την Σίλβα να «εκτελεί» μετά τις εξαιρετικές πάσες της Κωνσταντινίδου, πήρε σημαντική διαφορά (14-10), την οποία διατήρησε έως το τέλος κατακτώντας το σετ με 25-18.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο σετ, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ (1-3, 4-5), όμως η ΑΕΚ με ένα σερί 8-0 κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (12-5). Οι Θεσσαλονικείς δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 13-11, αναγκάζοντας τον προπονητή της ΑΕΚ να καλέσει γρήγορο ταιμ αουτ. Η διακοπή βοήθησε την «Ένωση» που πήρε ξανά διαφορά (20-15) και στο τέλος κατέκτησε το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Άρης ξεκίνησε ξανά παίρνοντας το προβάδισμα (1-3), όμως η ΑΕΚ είχε άμεση απάντηση και πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, αυξάνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (13-5). Οι φιλοξνεούμενοι από το 17-11 πλησίασαν στο 19-18, όμως οι «κιτρινόμαυρες» με σοβαρότητα και σωστές επιλογές τελείωσαν το σετ με 25-21 και την υπόθεση νίκη με 3-0.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-18, 2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-22, 3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-18, 25-21.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-21) σε 71′

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Κολλάρου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Ταλάρου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 10 (8/21 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 31% άριστες), Καλαντάτζε 6 (2/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/1 επ.), Καλντερόν 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σίλβα 15 (11/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουλίκοβα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 55% υπ. – 30% άριστες), Διάλλα.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 2 (2/2 επ.), Απλαδά 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούμπα 11 (10/39 επ., 1 άσσος), Σίλβα 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 19% άριστες), Μπέτσεβα 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 24% άριστες) / Κακουράτου (λ, 74% υπ. – 42% άριστες), Κεραμιτσοπούλου 1 (1 άσσος), Καϊσέδο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λαμπριανίδου, Σαλαγκούδη.