Σταθερά πρώτος ο Χάαλαντ στη μάχη των σκόρερς

Ο Ερλινγκ Χάαλαντ δεν σκόραρε στην νίκη επί της Νιουκάστλ με 2-0, αλλά η διαφορά που έχει «κτίσει» από τους διώκτες του, τού επιτρέπει να παραμένει πρώτος

Ο Νορβηγός επιθετικός, με 27 γκολ σε 25 αγώνες, παραμένει επικεφαλής στον πίνακα με τους κορυφαίους Ευρωπαίους σκόρερ και επί της ουσίας δεν απειλείται για την πρωτιά στο τέλος της αγωνιστικής περιόδου.

Ο Ενερ Βαλένσια, μείωσε την διαφορά από τον Χάαλαντ στα τέσσερα τέρματα, καθώς ο έμπειρος επιθετικός από τον Ισημερινό, σκόραρε στην νίκη της Φενερμπαχτσέ επί της Καϊσερισπόρ με 2-1 και μετρά 23 γκολ σε 20 συμμετοχές, ενώ ακολουθεί ο Νιγηριανός στράϊκερ της Νάπολι, Βίκτορ Οσιμέν με 19 γκολ σε 21 αναμετρήσεις.

Ο σχετικός κατάλογος, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα, έχει ως εξής:

1) Ερλινγκ Χάαλαντ     (22 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)   27 γκολ σε 25 αγώνες (2.028 λεπτά)

2) Ενερ Βαλένσια       (33 ετών/Φενερμπαχτσέ /Ισημερινός)   23 γκολ σε 20 αγώνες (1.426 λεπτά)

3) Βίκτορ Οσιμέν       (24 ετών/Νάπολι/Νιγηρία)             19 γκολ σε 21 αγώνες (1.759 λεπτά)

4) Κιόγκο Φουρουχάσι   (27 ετών/Σέλτικ/Ιαπωνία)             19 γκολ    25 αγώνες (1.631 λεπτά)

5) Κιλιάν Μπαπέ        (24 ετών/Παρί Σεν Ζερμέν/Γαλλία)     18 γκολ σε 22 αγώνες (1.742 λεπτά)

6) Χάρι Κέιν           (29 ετών/Τότεναμ/Αγγλία)             18 γκολ σε 26 αγώνες (2.328 λεπτά)

7) Λόρενς Σάνκλαντ     (27 ετών/Χαρτς/Σκωτία)               17 γκολ σε 27 αγώνες (2.151 λεπτά)

8) Ουϊσάμ Μπεν Γεντέρ  (32 ετών/Μονακό/Γαλλία)              16 γκολ σε 22 αγώνες (1.340 λεπτά)

9) Πολ Ονουάτσου       (28 ετών/Γκενκ-Σαουθάμπτον/Νιγηρία)  16 γκολ σε 23 αγώνες (1.423 λεπτά)

10) Τζόναθαν Ντέϊβιντ   (23 ετών/Λιλ/Καναδάς)                16 γκολ σε 25 αγώνες (2.120 λεπτά)

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει