ΑΕΚ: Νίκησε σαν σε προπόνηση (3-0 σετ) τον Ηλυσιακό και πάει για την πρώτη κούπα της σεζόν!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Ηλυσιακός

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού και στρέφει την προσοχή της στο Final-4

Το …τρένο της ΑΕΚ συνεχίζει την φετινή ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την 19η αγωνιστική της Volleyleague στο «Απ. Κόντος» στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Αυτή ήταν η 18η σερί νίκη της «Ένωσης» στο πρωτάθλημα που την διατηρεί μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, πήρε εύκολα το τρίποντο και πλέον στρέφει την προσοχή της στο Final-4 του Κυπέλλου το διήμερο 10-11 Μαρτίου στην Άρτα όπου θα διεκδικήσει την πρώτη κούπα της σεζόν.

Άνετα τα δύο πρώτα σετ

Η Ένωση κατάφερε να πάρει το τρίποντο μετά από 70 λεπτά αγώνα, έχοντας 14 μπλοκ, με τις Καλαντάτζε και Κουλίκοβα να έχουν από 4.

Νωθρά ξεκίνησε η ΑΕΚ στο πρώτο σετ, δίνοντας δικαίωμα στον Ηλυσιακό να πάρει προβάδισμα (1-3). Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντίπαλου και πιέζοντας στο μπλοκ, κατάφερε να πάρει διαφορά 10 πόντων (19-9) και τελικώς να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-15.

Με ρυθμό από το προηγούμενο σετ ξεκίνησε ο «Δικέφαλος» το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, αποκτώντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας (7-3). Οι «κιτρινόμαυρες» με πολύ καλή εμφάνιση της Βλαχάκη που πέρασε στο παιχνίδι στην θέση της Καλντερόν, κατάφερε να «σπάσει» το μπλοκ του Ηλυσιακού και να διατηρήσει την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (18-9). Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν κατάφερε να μειώσει και η ΑΕΚ έφτασε στο 2-0 στα σετ με 25-15.

Με φορά για να τελειώσει το ματς μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ, κάνοντας γρήγορα το σκορ 7-0, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια. Ο Ηλυσιακός δεν τα παράτησε και στο τέλος έφερε το σετ στα ίσα (20-20), βάζοντας «φωτιά» στο σετ. Η «Ένωση» έδειξε ψυχραιμία και κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ με 25-22, παίρνοντας μία καθαρή νίκη.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Παυλάκης, Βλάχος, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-15, 25-22) σε 70′

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 8 (6/20 επ., 69% υπ. – 48% άριστες), Καλαντάτζε 11 (7/8 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (3/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλντερόν 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 73% υπ. – 45% άριστες), Διάλλα 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Πένε 9 (9/27 επ., 69% υπ. – 69% άριστες), Ζίγκα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Μπορχανί 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Ράντοβιτς 6 (6/17 επ., 56% υπ. – 24% άριστες), Φλιάκου 1 (1 άσσος) / Σαμπάτη (λ, 61% υπ. – 33% άριστες), Μπρουκς 4 (4/9 επ., 50% υπ. – 30% άριστες).

Γιώργος Τσακίρης: Καλή Ανάσταση και έπειτα διπλό στο Φάληρο...