Το ματς της χρονιάς στο Λος Άντζελες: Οι Κινγκς έβαλαν 176 πόντους για να κερδίσουν τους Κλίπερς!

Το ματς της χρονιάς στο Λος Άντζελες, με τους Σακραμέντο Κινγκς να χρειάζονται να βάλουν 176 πόντους (!) για να κερδίσουν τους Κλίπερς στη 2η παράταση (176-75)

Το ματς της χρονιάς έγινε στο Λος Άντζελες, με τους Σακραμέντο Κινγκς να χρειάζονται να βάλουν 176 πόντους (!) για να κερδίσουν τους Κλίπερς στη 2η παράταση (176-175).

Ματσάρα έγινε στο Λος Άντζελες, στο ντεμπούτο του Ράσελ Ουέστμπρουκ με τους Κλίπερς.

Η ομάδα του Τάιρον Λου και οι «βασιλιάδες»… ξέχασαν να παίξουν άμυνα για 48 λεπτά και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 153-153 ύστερα από 48′. Ωστόσο, οι δύο αντίπαλοι δεν… έλυσαν τις διαφορές τους στην πρώτη παράταση και χρειάστηκαν και 2η, σε έναν αγώνα που θα μνημονεύεται για χρόνια.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να φτάσουν στην νίκη, με την οποία βελτίωσαν το ρεκόρ τους 34-25, με τους Κλίπερς να υποχωρούν στο 33-29.

Ο Μαλίκ Μονκ ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 45 πόντους (15/24 προσπάθειες), όμως MVP της βραδιάς ήταν ο ΝτεΆαρον Φοξ. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ έβαλε 42 πόντους με 17/27 σουτ, μοίρασε 12 ασίστ, ενώ σημείωσε και το καλάθι με το οποίο οι Κινγκς προσπέρασαν και πήραν το διπλό στο τελευταίο λεπτό.

Στην αντίπερα όχθη, ο Καουάι Λέοναρντ είχε 44 πόντους, με τον Πολ Τζορτζ να συμπληρώνει 34 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από την μεριά του, ο Ουέστμπρουκ είχε ένα επιβλητικό double – double (17π., 14ασ.) προτού αποβληθεί με 6 φάουλ. «Μοιραίος» στο φινάλε ο Νικολά Μπατούμ, που αστόχησε σε τρίποντο at the buzzer.

Για την ιστορία, το παιχνίδι «απείλησε» να γίνει το ματς με τους περισσότερους πόντους στην ιστορία του ΝΒΑ, όμως το ρεκόρ 40 ετών δεν άλλαξε. Κι αυτό γιατί στις 13/12/1983 οι Πίστονς νίκησαν τους Νάγκετς στην 3η παράταση με σκορ 186-184, σε μια αναμέτρηση που εδώ και… τέσσερις δεκαετίες κρατάει τη σχετική πρωτιά.

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας