Μεγάλη νίκη (82-72) η ΑΕΚάρα στα Λιόσια με ανατροπή κόντρα στην Λιμόζ! (VIDEO)

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ στα Λιόσια με επική ανατροπή επί της Λιμόζ με 82-72

Μεγάλη νίκη με 82-72 για την ΑΕΚ στα Λιόσια με ανατροπή κόντρα στην Λιμόζ!

Απίστευτη ανατροπή και τεράστια νίκη για την ΑΕΚ (82-72) που για άλλον έναν αγώνα πήγε από την κόλαση στον παράδεισο μέσα στο ίδιο παιχνίδι. Η

άνευρη ΑΕΚ του πρώτου 15πτου, μετατράπηκε σε μια πολεμική μηχανή που κλείδωσε το στεφάνι των Γάλλων και με απίθανη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο πήρε μια νίκη που της δίνει προβάδισμα για την πρόκριση. Κορυφαίοι για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν ο κυρίαρχος Μίτσελ με 21 πόντους, μαζί με το Μάιλς που πρωτοστάτησε στην επιστροφή της με άλλους 20 πόντους. Από κοντά  και ο Στρέλνιεκς με τον Φλιώνη να βγάζει καταπληκτικές άμυνες.

Με την επικράτηση κόντρα στην γαλλική ομάδα η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκλεισε τον πρώτο γύρο του ομίλου στη φάση των 16 στο 2-1, μπαίνοντας για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στην οκτάδα.

Την επόμενη αγωνιστική (4η) η Ένωση θα ταξιδέψει στη Γαλλία για να αντιμετωπίσει την Λιμόζ (07/03) στο Beaublanc.

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Φρέιζιερ, Γουίλιαμς, Μάιλς, Μίτσελ ενώ οι Γάλλοι με τους Μίλερ, Γιεγκέτ, Γκρέιβς, Χώκινς και Λανγκ. Δυνατό ξεκίνημα για τους Γάλλους που με δύο τρίποντα από Χώκινς και Μίλερ προηγήθηκαν νωρίς (4-10). Μετά από τα 2-3 πρώτα λεπτά του αγώνα η Ένωση έσφιξε την άμυνα της και με τον Μάιλς ως στόχο στην επίθεση μείωσε σε απόσταση αναπνοής (10-12). Η περιφερειακή άμυνα της ΑΕΚ είχε επιτρέψει πέντε εύστοχα τρίποντα στου Γάλλους που πήραν διαφορά (14-23). Το κακό δεκάλεπτο της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε με την ομάδα να βρίσκεται 11 πόντους πίσω αφού αμυντικά δεν μπορούσε να σταματήσει καμία σχεδόν επίθεση της Λιμόζ που είχε 10/15 σουτ (14-25).

Τρομερά πράγματα για τους Γάλλους που εκτελούσαν την ΑΕΚ από τα 6.75 και έφτασαν την διαφορά στους 20 πόντους με 9/12 τρίποντα (17-37). Δυο σερί καλές επιθέσεις από τον Μίτσελ μείωσε την διαφορά (27-39). Η ΑΕΚ μετά το σοκ των 20 πόντων, έτρεξε ένα σερί  15-4 και μετά από πολύ πήγε σε μονοψήφια (32-41). Με τρίποντο του Στρέλνιεκς στην εκπνοή του ημιχρόνου η ΑΕΚ έφτασε στο μικρότερο σημείο την διαφορά, με τους παίκτες της να ξυπνάνε αμυντικά και να μην επιτρέπουν άλλα τρίποντα (35-42).

Τρίποντο από τον Μάιλς στο ξεκίνημα τους 3ου δεκαλέπτου και ένα καλάθι του Μίτσελ έφεραν ακόμα πιο κοντά την ΑΕΚ (40-45). Κάποια δύσκολα σουτ μπήκαν για τους Γάλλους με τους παίκτες της ΑΕΚ να κάνουν πάλι κάποια αβίαστα λάθη, αλλά με τον Μάιλς να συνεχίζει από την περιφέρεια πλησίαζε στο σκορ (43-50). Με κάρφωμα του Μίτσελ η Ένωση έφτασε για πρώτη φορά στους 4 πόντους μετά το ξεκίνημα (53-57). Καλάθι του Γκρέιβς στο τέλος της περιόδου που πήγε και πάλι την διαφορά στο +6 (59-65).

Καλάθι από τον Μάιλς και η ΑΕΚ σε απόσταση τριών πόντων (64-67). Πολύ σκληρή άμυνα της Ένωσης οδήγησε τους Γάλλους σε αρκετά λάθη, παρόλα αυτά δεν μπορούσε να περάσει μπροστά (66-68). Τρομερό κάρφωμα από τον Μίτσελ και τεχνική ποινή στους Γάλλους με την ΑΕΚ να περνάει για πρώτη φορά μπροστά (71-68). Η άμυνα της ΑΕΚ είχε κλειδώσει το καλάθι της και με τρομερά καλάθια από Στρέλνιεκς και Μίτσελ η ΑΕΚ πήρε διαφορά (77-68). Με ψυχραιμία στο τέλος η Ένωση κέρδισε ένα ματς που φαινόταν χαμένο και πλέον ο δρόμος της πρόκρισης άνοιξε. (82-72).

ΑΕΚ – Λιμόζ 82-72

Δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65,

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ , Ξανθόπουλος , Φλιώνης 6, ΜακΓκρίφ 2, Γιάνκοβιτς 6, Μάιλς 20, Γόντικας 3,Μάντσεν , Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 13, Μίτσελ 21,  Στρέλνιεκς 10.

Λιμόζ (Κανσελιέρι): Μίλερ 9, Γκρέιβς 20, Γιεκέτ 3, Σιντιμπέ, Τζόουνς, Χώκινς 7, Λανγκ 4, Ντεσεινιέτ, Βοιτσεκόφσκι, Ουγκολίν 12, Κάτζι 12, Κάιζλινκ 5.

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)