Σε τροχιά ανόδου η ΑΕΚ- Νίκησε (1-3 σετ) ξανά τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη!

Καβαρινός: «Μόνο για τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Άρη»

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ μετά το Κύπελλο νίκησε εκ νέου τον Ηρακλή με 3-1 σετ αυτή την φορά για την 10η αγωνιστική της Preleague

Νικήτρια για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις ημέρες έφυγε από το «Κατσάνειο» η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ.

Μετά το Κύπελλο η «Ένωση» επικράτησε εκ νέου με 3-1 σετ του Ηρακλή αυτή την φορά για την 10η αγωνιστική της Preleague και συνεχίζει την πορεία ανόδου προς τα μεγάλα σαλόνια. Να τονίσουμε πως βασικός διαγώνιος αγωνίστηκε ο νεαρός Κονίδης λόγω της απουσίας του Παλέντζα. Ο νεαρός άσσος της ΑΕΚ, στα 18 του μόλις χρόνια, συνέβαλε τα μέγιστα στη μεγάλη νίκη της ΑΕΚ, βγάζοντας… ασπροπρόσωπο τον προπονητή της ομάδας για την εμπιστοσύνη του

Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου έφτασε στην 4η διαδοχική της νίκη στο Πρωτάθλημα, ενώ παράλληλα «σκαρφάλωσε» στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την ήττα του Κέρκη από την Καλαμάτα.  Η ΑΕΚ πλέον έχει μπροστά της δύο ακόμα παιχνίδια κόντρα σε αντιπάλους που έχουν διαφορετικούς στόχους, Πανερυθραϊκό και ΟΠΑΘ Περσέας, πριν το μεγάλο εντός έδρας ντέρμπι με την Καλαμάτα, ενώ μεσολαβεί και ο αγώνας του Κυπέλλου με τον Άθλο Ορεστιάδας.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε κατακτήσει το πρώτο σετ, ωστόσο κάποια λάθη, καθώς και η κακή επίδοση στο μπλοκ, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους για το 1-0 (25-21). Οι «κιτρινόμαυροι» βελτιώθηκαν αισθητά στη συνέχεια, έπαιξαν το παιχνίδι τους και ανεβάζοντας τα ποσοστά τους σε υποδοχή και μπλοκ, αλλά και σε δεύτερες μπάλες ισοφάρισαν σε 1-1 σετ (15-25). Η «Ένωση» συνέχισε στο ίδιο επίπεδο και στο υπόλοιπο του αγώνα, κατακτώντας τα δύο επόμενα σετ με 25-22 και προσθέτοντας ακόμα 3 βαθμούς στο… σακούλι τους.

Ηρακλής- ΑΕΚ 1-3 (25-21, 15-25, 22-25, 22-25)

Ν.Γ.Σ.Θ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Άγγελος Αγγελής): Παπαδημητρίου Θ., Αλεξάκης, Μπαρδούκας, Γεωργιάδης, Γκόρτσανιουκ, Φωτιάδης / Ρωμαλιάδης (λ), Παπαδημητρίου Α., Γιαμακίδης, Φραγκουλίδης, Χατζηπαραδείσης, Κεσούδης.

Α.Ε.Κ. (Άκης Χατζηαντωνίου): Μπατατζίμ, Μελλές, Παλέντζας, Μπαρμπούνης, Ράμος, Ρούσης / Πολυχρονιάδης (λ), Αχιλλεόπουλος (λ), Ηλιακόπουλος.

Σταμάτης Βούλγαρης: Τα «ρεπορτάζ» που ξεφτιλίστηκαν σε χρόνο dt