Ιστορικό ρεκόρ από τον Γιάννη - Ήττα σοκ των Μπακς από τους Ρόκετς σε ματς... θρίλερ!

Έσπασε ακόμα ένα ρεκόρ για Γιάννης Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε ιστορία φτάνοντας του 15.000 πόντους στο NBA, όμως οι Μπάκς γνώρισαν ήττα – σοκ από τους Ρόκετς με 97-92.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με double-double έχοντας 16 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής, με 7/15 δίποντα και 2/6 βολές, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να είναι ο κορυφαίος για τα «Ελάφια» έχοντας 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Οι Μπάκς, μπήκαν με ορμή στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-19. Στην συνέχεια οι Ρόκετς, προσάρμοσαν την άμυνα τους πάνω στον Γιάννη, βρήκαν λύσεις επιθετικά και με επιμέρους σκορ 31-23 πήγαν στα αποδυτήρια στο +2 (50-48).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς έκαναν την δική τους αντεπίθεση και με επί μέρους 31-24 ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 79-74. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο όμως τα «Ελάφια» έπαθαν… blackout, σκόραραν μόλις 13 πόντους και οι Ρόκετς πανηγύρισαν τη νίκη, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Γκριν.

Ο ηγέτης των Ρόκετς, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Κέβιν Πόρτερ να προσθέτει 18 πόντους και 7 ασίστ, με τις «Ρουκέτες» να φτάνουν τις 8 νίκες (8-18), αναγκάζοντας τους Μπακς στην 7η ήττα της σεζόν (19-7 το ρεκόρ τους).

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)