Προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ- Νίκησε (35-30) την Hurry Up στο πρώτο παιχνίδι για το EHF European Cup

Εικόνες από το ΑΕΚ- Hurry Up

Η ομάδα χάντμπολ πάτησε «γκάζι» στο τέλος και πήρε τη νίκη με 35-30 και το προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του EHF European Cup

Το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση της στην επόμενη φάση του EHF European Cup έκανε η ΑΕΚ που επικράτησε με 35-30 της Hurry Up στο «Γ. Κασιμάτης».

Η «Ένωση» πάτησε …γκάζι στο τέλος και πήρε τη νίκη αλλά και την διαφορά των πέντε τερμάτων που της επιτρέπει να έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στην Ολλανδία σε μια εβδομάδα. Οι «κιτρινόμαυροι» παρότι δεν πραγματοποίησαν την καλύτερη τους εμφάνιση, στα τελευταία δέκα λεπτά βρήκαν τις λύσεις για να πάρουν τη νίκη και να ξεφύγουν στο σκορ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και να επιβάλλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι ωστόσο αμυντικά δεν πήγε τόσο καλά επιτρέποντας έτσι στην αντίπαλη ομάδα να βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι. Η «Ένωση» προηγήθηκε με τους Μαντάλινιτς και Ηλιόπουλο με 2-0 ενώ ο Λέμος με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1. Η Χάρι Απ ισοφάρισε σε 4-4 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ τα επόμενα λεπτά. Ο Χρήστος Κεδέρης ευστόχησε στο τρίτο σερί πέναλτι δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με 5-4. Μαντάλινιτς και Ηλιόπουλος με δύο ακόμη γκολ έφεραν μετά από ώρα την ΑΕΚ ξανά στο +2 (7-5). Ακολούθησε ένα πολύ κακό διάστημα για την ΑΕΚ σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η Ολλανδική ομάδα να «τρέξει» ένα σερί 5-0. Όχι απλά ισοφάρισε σε 7-7 αλλά προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10-7 με τον Αλέξη Αλβανό να καλεί τάιμ άουτ. Στην επιστροφή οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τρόπους να αντιδράσουν, ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Τσιτομπί και προηγήθηκαν με 17-15 με τον Ηλιόπουλο για να πάνε στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με 17-16.

«Έχτισε» διαφορά

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα στο σκορ χωρίς όμως να μπορεί να «χτίσει» διαφορά. Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού έκανε πολλά εύκολα λάθη στην άμυνα δίνοντας έτσι την δυνατότητα στην αντίπαλη ομάδα να βρίσκεται συνεχώς μέσα στο παιχνίδι. Ο Τσιτομπί σημείωσε το 23-21 για την ΑΕΚ ωστόσο και πάλι η ομάδα δεν μπόρεσε να διατηρήσει το πλεονέκτημα της με την Χάρι Απ να ισοφαρίζει εκ νέου σε 26-26. Ο Ζίφκοβιτς πέτυχε ένα πολύ σημαντικό γκολ για το 27-26 . Οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους στα τελευταία λεπτά, προηγήθηκαν με 31-28 και 34-30 για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ πέτυχε ένα ακόμη γκολ για να διαμορφώσει το 35-30 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ- HURRY UP 35-30

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-5, 7-9, 10-12, 12-14, 17-16 (ημχ), 19-19, 24-22, 26-26, 29-27, 32-28, 35-30

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 4, Ζίβκοβιτς 2, Μαντάλινιτς 7, Ηλιόπουλος 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Καλόμοιρος, Σόκολιτς, Τσιτομπί 5, Ρογκούλσκι 3, Λέμος 3, Κεδέρης 3.

HURRY UP (Φίεγκε): Μέιγερ 4, Μορέιρα 1, Τάκο, Μπούνστρα 3, Μπος, Μιράντα, Αζένχα 1, Μιεντέμα 10, Βέρμερ 2, Φερέιρα, Σουεμάκερ, Φίεγκε, Ρίκστεν 5, Τοτ, Γιάσπερς 4.

Διαιτητές: Άλτμαρ- Χόρβατ (Ουγγαρία), Παρατηρητής: Βουκασίνοβιτς (Σερβία), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 6/7-0/1