Αδίκησε τον εαυτό της-Η ΑΕΚ έχασε (3-1 σετ) από τον ΟΣΦΠ στην πρεμιέρα της Volleyleague

Εικόνες από το Ολυμπιακός- ΑΕΚ

Τα πολλά λάθη στην υποδοχή στοίχισαν στην ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη»

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» στην πρεμιέρα της Volleyleague.

Τα πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της στοίχισαν στην «Ένωση» που θα μπορούσε τουλάχιστον να είχε φύγει με έναν βαθμό από την έδρα του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έκανε πολλά λάθη, σε κρίσιμα σημεία, «χάρισε» εύκολους πόντους στον αντίπαλο ενώ η υποδοχή ήταν για μια ακόμη φορά η «αχίλλειος πτέρνα» της. Στα διαστήματα που βελτίωσε την άμυνα της κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, πήρε ένα σετ με εντυπωσιακό τρόπο και θα μπορούσε να είχε στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα πολλά εύκολα λάθη στην υποδοχή «πρόδωσαν» την ΑΕΚ στο πρώτο σετ. Η «Ένωση» βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-3, κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει προσωρινά και 8-8 και 9-9 με την Νίζετιχ. Το σερβίς του Ολυμπιακού «πλήγωσε» την ΑΕΚ που είχε πολλά θέματα στην υποδοχή της με αποτέλεσμα ότι προσπάθεια έκανε για να μειώσει την διαφορά να μην αποδίδει. Σίλβα και Καλντερόν μείωσαν προσωρινά σε 13-11 αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην άμυνα της. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-12 με την ΑΕΚ με ένα 3-0 σερ να μειώνει προσωρινά σε 19-16 και 20-17 αντίστοιχα με το σετ ωστόσο να χάνεται με 25-18.

Αισθητά βελτιωμένη η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ, ειδικά στο κομμάτι της υποδοχής. Η «Ένωση» ισοφάρισε σε 4-4 από το 3-1 ενώ ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου του προβάδισμα. Οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκ νέου τρεις φορές σε 10-10, 12-12 και 18-18. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων με 20-18 με την Νίζετιχ να μειώνει στον πόντο. Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για πόντο που δόθηκε στον Ολυμπιακό ο οποίος προηγήθηκε με 24-20. Ενώ όλα έδειχναν πως το σετ θα τελείωνε εκεί η «Ένωση» με ένα εντυπωσιακό σερί 6-0 πήρε το σετ με 24-26.

Το τρίτο σετ ήταν κάκιστο για την ΑΕΚ, που βρέθηκε πίσω με 7-0, μείωσε προσωρινά σε 7-4 και 16-8. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-10 για να πάρει το σετ με 25-17.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει μετά το πολύ κακό τρίτο σετ έχοντας ωστόσο ξανά αρκετά θέματα στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-13 με την «Ένωση» με ένα 3-0 σερί να μειώνει σε 17-16. Ακολούθησαν δύο ακόμη πόντοι για την ΑΕΚ που πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 17-18 το οποίο ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-21, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη αντέδρασε ισοφάρισε σε 24-24 και έχασε μεγάλη ευκαιρία στην παράταση χάνοντας με 29-27 και 3-1 αντίστοιχα.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 14 άσσους, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 24-26, 25-17, 29-27) σε 113′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (1/3 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουίντερς 19 (14/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 25% άριστες), Όλμπρεχτ 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σάλας 17 (14/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες), Κούμπουρα 23 (17/43 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 30% υπ. – 11% άριστες).

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Νίζετιτς 12 (11/33 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 19% άριστες), Καλαντάτζε 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 2 (2/6 επ., 23% υπ.  23% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (0/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 20 (19/34 επ., 1 άσσος), Κουλίκοβα 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 59% υπ. – 44% άριστες), Ξηντάρα (λ), Νώτη, Σακαλέρου, Διάλλα, Καλντερόν 15 (12/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ.  – 33% άριστες), Αναγνώστου.

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)