FA Cup: Ο Τσιμίκας έδωσε το Κύπελλο στη Λίβερπουλ στα πέναλτι! (VIDEO)

Σε έναν φανταστικό τελικό στο «Γουέμπλεϊ», στον οποίο έλειπαν μόνο τα γκολ, η Λίβερπουλ αναδείχτηκε Κυπελλούχος Αγγλίας στα πέναλτι! Μοιραίος για τους Μπλε ο Μάουντ, με τον Τσιμίκα να ευστοχεί στο νικητήριο!

Καταιγιστικός ρυθμός χωρίς γκολ

Πολύ καλά μπήκε η Λίβερπουλ στο ματς, η οποία έχασε την πρώτη της φάση στο 4′ με τον Ντίας να γυρίζει, αλλά τον Τιάγκο να μην καταφέρνει να φτάσει στην μπάλα την ώρα που ο Μεντί είχε εξουδετερωθεί!

Πέντε λεπτά μετά ο γκολκίπερ της Τσέλσι κράτησε το μηδέν σε τετ-α-τετ του Ντίας που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά νικήθηκε από τον Σενεγαλέζο!

Η παρθενική στιγμή των Λονδρέζων ήρθε στο 23′ όταν ο Πούλισικ βρέθηκε σε θέση βολής για να ανοίξει το σκορ, όμως ο Αμερικανός ήταν άστοχος και δεν μπόρεσε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του!

Στο 28′ οι Μπλε δημιούργησαν και άλλη φάση, με τον Μάουντ να περνάει υπέροχα στον Αλόνσο και τον Άλισον να κρατάει εντυπωσιακά το 0-0. Σαν να μην έφτανε για τον Γιούργκεν Κλοπ ότι η Τσέλσι έπαιρνε τα ηνία, πέντε λεπτά μετά ο Σαλάχ αποχώρησε τραυματίας, με τον Γερμανό τεχνικό να περνά τον Ζοτά στη θέση του.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0, αν και οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία στο τέλος του 45λεπτου, δίχως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Δοκάρι «εσύ», δοκάρια «εγώ» και… παράταση!

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, η Τσέλσι ήταν αυτή που «έφτιαξε» την πρώτη στιγμή στο Γουέμπλεϊ. Στο 48′ ο Αλόνσο εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι και να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Άλισον.

Από τη δική της πλευρά η Λίβερπουλ απάντησε με δύο φάσεις σε διάστημα δύο λεπτών με Ρόμπερτσον και Ντίας. Σημαντικότερη ήταν του τελευταίου στο 52′, με το δουτ του να… ξύνει το δοκάρι του Μεντί!

Ο ρυθμός του τελικού ήταν καταιγιστικός με τους δύο αντιπάλους να συνεχίζουν τον καταιγιστικό ρυθμό τους, χωρίς πάραυτα να φτάνουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος.

Οι Τόμας Τούχελ και Γιούργκεν Κλοπ έβλεπαν τα όσα διαδραματίζοντας εντός του αγωνιστικού χώρου, με τον πρώτο να αποφασίζει να κάνει την πρώτη κίνηση στην… σκακιέρα, αφαιρώντας τον Κόβασιτς για να περάσει τον Καντέ στο 67ο λεπτό. Ο συμπατριώτης του απάντησε παιρνώντας στο ματς τον Μίλνερ αντί του Κεϊτά στο 74′.

Στο 83′ οι Κόκκινοι στάθηκαν άτυχοι. Ο Ντίας βρέθηκε από πλάγια θέση και δεξιά της περιοχής απέναντι στον Μεντί, με το πλασέ του όμως να καταλήγει δοκάρι και άουτ! Μάλιστα στο επόμενο δίλεπτο είχαν και άλλο δοκάρι, με τον Ρόμπερτσον να αποτυγχάνει να νικήσει την… τύχη του και τον Σενεγαλέζο! Στο 90′ ο Κολομβιανός είχε και άλλη καλή στιγμή, με το ωραίο τελείωμά του από τα αριστερά να περνάει ελάχιστα άουτ! Εν τέλει το ματς οδηγήθηκε στην παράταση…

Άνομβρη παράταση, θριαμβεύτρια η στα πέναλτι

Η παράταση δεν άρχισε με τους καλύτερος οιωνούς για τη Λίβερπουλ, η οποία είδε και τον Φαν Ντάικ να αποχωρεί από το παιχνίδι με ενοχλήσεις! Στη θέση του Ολλανδού πέρασε ο Μάτιπ! Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, τα πρώτα λεπτά του έξτρα μισάωρου δεν είχαν κάποια φάση, αν και ο ρυθμός της αναμέτρησης παρέμενε σε υψηλά επίπεδα.

Πέρα από εκατέρωθεν διαμαρτυριών για κάποιες φάσεις, οι Μπλε και οι Κόκκινοι δε δημιουργούσαν ευκαιρίες. Στο 111′ του ματς πέρασε στον αγωνιστικό και ο Τσιμίκας, στη θέση του Ρόμπερτσον.

Εν τέλει τίποτα δεν άλλαξε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι…

Εκεί οι Κόκκινοι αποδείχτηκαν πιο τυχεροί και ικανοί και κατάφεραν να κατακτήσουν το Κύπελλο στον 150ο τελικό! Αστόχησαν οι Αθπιλικουέτα και Μανέ αρχικά και τα έστειλαν στον… ξαφνικό θάνατο.