ΑΕΚ: Κατήφορος και ολοταχώς για νέο «μαύρο» ρεκόρ στην ιστορία της!

Αν η ΑΕΚ γνωρίσει ακόμη μία ήττα στο ΟΑΚΑ θα γράψει νέο αρνητικό ρεκόρ

Η ΑΕΚ συνεχίζει να απογοητεύει και πηγαίνει ολοταχώς για νέο «μαύρο» ρεκόρ.

Πιο συγκεκριμένα, η χθεσινή ήττα από τον ΠΑΟΚ (0-1) στο ΟΑΚΑ ήταν η πέμπτη της στο τρέχον πρωτάθλημα, καθώς είχαν προηγηθεί αυτές από Ολυμπιακό, ΟΦΗ, Παναιτωλικό και Βόλο και έτσι ισοφάρισε τη χειρότερη επίδοση της ιστορίας της στην Super League.

Άλλες δύο σεζόν είχε πέντε ήττες εντός έδρας.

-Την περασμένη περίοδο (2020/21), όταν είχε ηττηθεί από Παναθηναϊκό, ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη στην κανονική περίοδο και Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ στα playoffs.

-Τη σεζόν 2012/13, όταν έχασε από Αστέρα Τρίπολης, Ολυμπιακό, Λεβαδειακό, Παναθηναϊκό και Πανθρακικό. Μάλιστα στο τέλος εκείνης της σεζόν υποβιβάστηκε.

Αν η ΑΕΚ γνωρίσει μία ακόμη ήττα στα τέσσερα εναπομείναντα εντός έδρας παιχνίδια με Άρη (4η αγωνιστική), Παναθηναϊκό (7η αγωνιστική), ΠΑΣ Γιάννινα (8η αγωνιστική), Ολυμπιακό (10η αγωνιστική) θα γράψει νέο αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της.

Είναι επίσης εντυπωσιακά αρνητικό ότι στους 15 αγώνες που έχει δώσει η ΑΕΚ μέσα στο 2022 έχει μόλις πέντε νίκες (επτά ήττες και τρεις ισοπαλίες στα υπόλοιπα).

Έχει κερδίσει μόνο τις τρεις τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας, Απόλλωνα Σμύρνης, Λαμία και Ατρόμητο, όπως επίσης τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Αστέρα Τρίπολης.

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει