Ο μάγος Κολόμ τα έκανε όλα εύκολα, θρίαμβος (92-75) της ΑΕΚ επί του Ιωνικού!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Ιωνικός

Με τον Ισπανό αρτίστα να κάνει απίθανα πράγματα, η ΑΕΚ έκανε υγιεινό περίπατο με την ομάδα της Νίκαιας

Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ που λύγισε άνετα την αντίσταση του Ιωνικού και πήρε βαθμολογική ανάσα. Οι παίκτες του Στέφανου Δέδα με ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο καθάρισαν την υπόθεση νίκη, παίζοντας ωραίο μπάσκετ. Κορυφαίος για την Ένωση ο Κίνο Κολόμ που μετά από αρκετούς αγώνες ήταν εξαιρετικός επιθετικά (24 πόντους) εκτός από δημιουργικά, ενώ και ο Χάμερ με τον Κουζέλογλου με τον Μαυροειδή έκαναν καλή εμφάνιση.

O Στέφανος Δέδας ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Κολόμ, Ράουτινς, Χάμερ, Κουζέλογλου ενώ ο Ιωνικός με τους Μουσταφά, Κολοβέρος, Γόντικας, Γκιουζέλης και Αρσενόπουλος. Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ με 4 πόντους του Κουζέλογλου και τρίποντο του Ράουτινς μπήκε μπροστά στο σκορ από νωρίς (9-6). Καλή επιθετικά η ΑΕΚ με τρίποντο του Κολόμ έφτασε στο +8 μετά από 4 λεπτά αγώνα (14-6). Σερί του Ιωνικού που μείωσε στους 5 εκμεταλλευόμενος τις κακές αμυντικές αντιδράσεις της περιφέρειας (16-11). Φοβερές δημιουργίες από τον Κολόμ με την ΑΕΚ να τρέχει στον αιφνιδιασμό και να ξεφεύγει με +10 (25-15). Τρίποντο του Χατζηκυριάκου για κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 26-18.

Με καυτό Κολόμ ξεκίνησε και η 2η περίοδος για την ΑΕΚ που επανάφερε την διαφορά στο +10 (31-21). Καλός ρυθμός στην επίθεση για την Ένωση που έβρισκε εύκολα σκορ με κινητήριο μοχλό τον Ισπανό μαέστρο (36-25). Μεγάλη ευστοχία για την ΑΕΚ από την περιφέρεια με τους παίκτες της να έχουν κάνει μεγάλη ζημιά στον Ιωνικό από τα 6,75 (47-32). Με ένα 7-0 σερί στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια στο -8 (47-39).

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πατάει και πάλι γκάζι με 2 τρίποντα του Κολόμ και τον Χάμερ μέσα από το καλάθι (57-41). Ο Ιωνικός με τον Μουχαιμίν πήγε να επιστρέψει στο ματς αλλά ένα τρίποντο του Χάμερ σταμάτησε το σερί του (64-48). Ο Κολόμ με το 6ο του τρίποντο πήγε για πρώτη φορά την διαφορά στους 19 πόντους (67-48). Η παρουσία του Μαυροειδή κλείδωσε την ρακέτα, με τον Γόντικα να προσπαθεί μάταια να σκοράρει και την ΑΕΚ να βγάζει αιφνιδιασμούς για το 73-51.

Η ΑΕΚ συνέχισε να αυξάνει την διαφορά και στην 4η περίοδο, με τις 2 ομάδες να παίζουν πιο ελεύθερα αφού ουσιαστικά είχε κριθεί ο νικητής του αγώνα (80-55). Οι δύο προπονητές πέρασαν τους νεαρούς παίκτες τους στον αγώνα για να πάρουν χρόνο συμμετοχής στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά (85-59). Χαλάρωσε η ΑΕΚ τα τελευταία και μειώθηκε η διαφορά αλλά δεν είχε καμία σημασία για το τελικό σκορ (92-75).

ΑΕΚ-Ιωνικός: 92-75

Δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 73-51, 92-75

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 24, Φλιώνης 9, Ράουτινς 3, Πετρόπουλος 8, Φιλιππάκος 8, Παππάς 5,  Καρλής, Μαυροειδής 8, Χάμερ 16, Κουζέλογλου 11 .

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουχαιμίν 19, Χατζηκυριάκος 3, Τζόλος 2, Κολοβέρος 12, Αρσενόπουλος 10, Αθηναίου 14, Γόντικας 8, Γκιουζέλης 7, Μόουζες.

ENWSI TV: ΟΛΟ το ΑΕΚ talk για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με Καζαντζόγλου και Λούπο