ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης: «Σκόραρε πρώτη, αλλά έκατσε…»

Το σχόλιο των αρθρογράφων του enwsi.gr για το ματς της ΑΕΚ με τον Αστέρα Τρίπολης

Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος με τον Αστέρα Τρίπολης και στο 24′ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σέρχιο Αραούχο.

Στην επανάληψη, η Ενωση θα πρέπει να δείξει την ίδια εικόνα και να κλειδώσει τη νίκη.

Διαβάστε το σχόλια των αρθρογράφων του enwsi.gr για το πρώτο ημίχρονο στο ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης

ΤΑΣΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΟΣ: Η ΑΕΚ είναι στιβαρή σε σχέση με άλλα ματς. Βρήκε μία ευκαιρία πρώτη, βρήκε γκολ πρώτη, αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά το γκολ έκατσε και αυτό είναι επικίνδυνο. Δεν έχει ρυθμό, δεν εκμεταλλεύεται τους χώρους που βρίσκει και στην άμυνα της έκανε 2-3 γκέλες που δεν μετέτρεψε σε φάσεις ο Αστέρας. Οι Αρκάδες έχουν μεγάλο κίνητρο απόψε…

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΟΓΛΟΥ: Με σωστή πίεση και υψηλό ρυθμό στο πρώτο 25λεπτο, η ΑΕΚ πήρε αυτό που ήθελε στο παιχνίδι. Εχει προβάδισμα με την γκολάρα του Αραούχο, θα μπορούσε να βρει και άλλο γκολ από τον σούπερ Αργεντινό. Εξαιρετικός ο Χατζισαφί, με πίεση και καλά στοιχεία στο παιχνίδι του ως χαφ, μπορεί να είναι μια λύση για το μέλλον. Η ΑΕΚ έριξε ρυθμό μετά το γκολ και αν δεν σκοράρει, θα έχει ζήτημα από την ευάλωτη άμυνα της.

ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ: Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά, ευτύχισε να προηγηθεί νωρίς, θα μπορούσε να έχει αέρα ακόμα και δύο τερμάτων, αλλά στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, εμφάνισε τις παλιές γνωστές παθογένειες. Σταμάτησε να πιέζει ψηλά, έδωσε χώρο και μπάλα στον Αστέρα και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Ο Σωκράτη Οφρυδόπουλος δε δίστασε να ρισκάρει και να χρησιμοποιήσει τον Χατζισαφί σε ρόλο μέσου. Η απορία μας είναι αυτό δεν μπορούσε ούτε καν να το σκεφτεί ο Γιαννίκης;

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας