Οδυνηρή ήττα για την ΑΕΚ (3-1 σετ) από τον ΑΟ Καλαμάτας

Εικόνες από το Κέρκης - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον ΑΟ Καλαμάτας και έχασε κι άλλο πολύτιμο έδαφος στην «μάχη» της ανόδου

Την ήττα με 3-1 σετ από τον ΑΟ Καλαμάτας γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 5η αγωνιστική της β ‘φάσης της Preleague.

Αυτή ήταν η 4η σερί ήττα για την «Ένωση» που έχει χάσει πολύτιμο έδαφος στην «μάχη» της ανόδου. Οι «κιτρινόμαυροι» πάλεψαν όλα τα σετ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 αλλά στα κρίσιμα σημεία δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Καλαμάτα έκανε καλύτερο ξεκίνημα και χτυπώντας την ΑΕΚ στο σερβίς βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο σετ (1-2, 2-10). Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» δεν άφησαν το σετ. Βρέθηκαν να μειώνουν στους τέσσερις με το μπλοκ του Ράμος (10-14)  ενώ με δεύτερο διαδοχικό μπλοκ η διαφορά έπεσε στους τρεις. Η ΑΕΚ, ωστόσο, δεν μπορούσε να φθάσει πιο κοντά στην Καλαμάτα (17-21), χάνοντας τελικά το σετ με 20-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ιδανικά για την «Ένωση», η οποία πήρε κεφάλι νωρίς (5-4) με μονό μπλοκ του Πετσιά. Η Καλαμάτα πέρασε μπροστά (5-7), αλλά η «Ένωση» με τον Χαντ ισοφάρισε (7-7). Η ομάδα της Καλαμάτας πήρε ξανά διαφορά δύο πόντων (9-11, 10-12, 13-15), αλλά η «Ένωση» την έφερε στα ίσα (15-15) και με τον Καπίρη πήρε διαφορά δύο πόντων. Η Καλαμάτα έπιασε τον «δικέφαλο» στο σκορ (19-19) και τον προσπέρασε (19-20). Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της και πήρε το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (1-1, 5-5, 7-7), με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Όταν πήγε να το κάνει η Καλαμάτα (8-10) ο Χαντ με δυνατό χτύπημα πήγε τη διαφορά ξανά στον πόντο, με την ΑΕΚ στη συνέχεια να περνάει και μπροστά στο σκορ (15-14). Οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 23-23, όμως εκεί η Καλαμάτα με δύο σερί πόντους, τελείωσε το σετ (23-25).

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκορ (3-1) αλλά η Καλαμάτα πέρασε μπροστά (5-7) και ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (6-10). Ο Παύλου μείωσε (9-12), αλλά η Καλαμάτα πήρε διαφορά έξι πόντων (10-16). Η ΑΕΚ με ένα μικρό σερί πήγε στον πόντο τη διαφορά (18-19), αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, χάνοντας και το τελευταίο σετ με 20-25.

ΑΕΚ – ΑΟ Καλαμάτα ’80 1-3
Τα σετ: 20-25, 25-22, 23-25, 20-25

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει