Έχασε έδαφος στην «μάχη» της ανόδου η ΑΕΚ - Ήττα με 3-1 σετ από τον Κέρκη στη Σάμο

Αριστοτέλης Σκύδρας - ΑΕΚ 3-1 ΣΕΤ (ΤΕΛΙΚΟ)

Η ΑΕΚ πάλεψε όλα τα σετ αλλά γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον Κέρκη στη Σάμο

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Κέρκη στη Σάμο για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης της Preleague.

Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου πάλεψε όλα τα σετ, με τα δύο εξ’ αυτών να κρίνονται στην παράταση, ωστόσο δεν κατάφερε να επιστρέψει στην βάση της με βαθμό ή βαθμούς στις αποσκευές της. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα μετά από αυτή με τον Αριστοτέλη Σκύδρας με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο έδαφος στην «μάχη» της ανόδου. Παρόλα αυτά όλα παραμένουν ανοιχτά καθώς το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο και η υπόθεση άνοδος παραμένει στο χέρι της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα (3-4) αποκτώντας μάλιστα και διαφορά τριών πόντων (5-8). Η «Ένωση» διατηρούσε απόσταση ασφαλείας από τον Κέρκη (13-15, 14-17, 15-18), αλλά η ομάδα της Σάμου ισοφάρισε σε 18-18 και με ένα σερί πήρε κεφάλι στο σκορ (21-19, 23-20). Πήρε μάλιστα και το σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες πηγαίνοντας χέρι-χέρι μέχρι το 7-7. Τότε, η ΑΕΚ πήρε μεγάλο προβάδισμα (9-13), το οποίο έφθασε μέχρι και τους 5 πόντους (10-15). Ο Κέρκης μείωσε (14-15), με την «Ένωση» να μην χάνει αρχικά την ψυχραιμία της (14-17, 19-20). Ωστόσο, η ομάδα της Σάμου πίεζε ασφυκτικά, ισοφάρισε (22-22, 25-25) αλλά η «Ένωση» πανηγύρισε την κατάκτηση του σετ με 26-28.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε πολύ άσχημα για την ΑΕΚ η οποία βρέθηκε 8-0 πίσω. Λανθασμένο σερβίς της ομάδας της Σάμου «έσπασε» το αρνητικό ρεκόρ (8-1), με την ΑΕΚ να μη μπορεί να βγάλει αντίδραση (11-2, 13-2, 15-5). Ο Πέτσιας έκανε το 16-8 και η ΑΕΚ μείωσε στους εφτά (17-10). Ο Κέρκης, όμως, «απάντησε» κάνοντας το 20-11. Η «Ένωση» με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ μείωσε στους έξι (21-15). Αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει, με τον Κέρκη να παίρνει το τρίτο σετ με 25-17.

Στο τέταρτο σετ η «Ένωση» πέρασε γρήγορα μπροστά (2-3) και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (2-6). Ο Κέρκης μείωσε (6-7) και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα (9-8, 10-9). Η ΑΕΚ ωστόσο πέρασε ξανά μπροστά (10-12, 13-15). Ο Κέρκης ισοφάρισε ωστόσο την «Ένωση» (17-17) ενώ με μπλοκ ανέτρεψε το σκορ (18-17, 20-19). Η ΑΕΚ έμεινε κοντά στον Κέρκη (23-23, 25-25), αλλά η ομάδα της Σάμου πήρε το σετ με 28-26.

Τα σετ: 25-23, 26-28, 25-17, 28-26

ΑΣ ΚΕΡΚΗΣ (Δημήτρης Ψαρράς): Αράγια, Ναζαρένο, Γεωργίου, Κανασάρος, Γιαννόπουλος, Γαβριήλ, Τουρνάκης, Μποαρμπούνης, Μπαραμπάτης, Κοντοκώστας, Στράτος, Φραγκιαδάκης, Κουτσομύτης.

ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Θεοδόσης, Ράμος, Σπέλερ, Φίλος, Παύλου, Μουσίκας, Αδάμ, Αχιλλεόπουλος, Καπίρης, Πετσιάς, Πιέπε, Χαντ

Η Ανάλυση του ΑΕΚ-Παναθηναϊκός από τον Άκη Ζήκο | AEK After 25/04/24 (VIDEO)