Bundesliga: Ηττα (3-2) στην πρωτεύουσα από τη Χέρτα και μένει πίσω στη μάχη του πρωταθλήματος η Ντόρτμουντ (VIDEO)

Στο -9 από την κορυφή έμεινε η Ντόρτμουντ μετά την ήττα της με 3-2 από τη Χέρτα στο Βερολίνο.

Σε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι με πολύ υψηλό ρυθμό, η Ντόρτμουντ κατάφερε να προηγηθεί στο 31ο λεπτό με όμορφη λόμπα του Γιούλιαν Μπραντ και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους «Βεστφαλούς» μπροστά στο σκορ.

Οι «πρωτευουσιάνοι» όμως δεν αστειεύονταν και βγήκαν στο δεύτερο μέρος με… άγριες ορέξεις.

Στο 51′,  ο Μπελφοντίλ αφού άφησε πίσω τον Βίτσελ πλάσαρε τον Χιτζ για το 1-1 και 6 λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή, όταν ο Μαολιντά έκλεψε, πάσαρε στον Ρίχτερ και εκείνος, με εξαιρετικό πλασέ, νίκησε τον Χιτζ για το 2-1.

Η Χέρτα όμως δεν σταμάτησε εκεί, από τη στιγμή που στο 68ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ ξανά με πρωταγωνιστή τον Ρίχτερ.

Από εκεί και έπειτα το μόνο που κατάφερε η Ντόρτμουντ ήταν να μειώσει σε 3-2 με σκόρερ τον Τίγκες.