EURO 2021: Στον μεγάλο τελικό η Ιταλία - Προκρίθηκε στα πέναλτι (4-2) επί της Ισπανίας (VIDEO)

Στον τελικό του EURO 2021 η Ιταλία

Σε έναν σπουδαίο ημιτελικό που κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, η Ιταλία επικράτησε της Ισπανίας και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του EURO 2021.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Ιταλία προηγήθηκε στο 60ο λεπτό με τρομερό πλασέ του Φεντερίκο Κιέζα, ο οποίος νίκησε τον Ουνάι Σιμόν.

Οι Ισπανοί δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν στο 80ο λεπτό με τον Αλβαρο Μοράτα, ο οποίος ξεπέρασε τον Φερνάντο Τόρες στον πίνακα των Ισπανών σκόρερ σε EURO.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι παρά το γκολ που πέτυχε ο Μπεράρντι και το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου η Ιταλία επικράτησε με 4-2 της Ισπανίας και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.