ΑΕΚ: «Ξεμπέρδεψε» και με τη Δράμα (34-22) και «φουλάρει» προς τον τίτλο!

Εικόνες από το ΑΕΚ- Άρης Νίκαιας

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε αήττητη τα πλέι οφ και ετοιμάζεται για τους τελικούς που θα κρίνουν τον τίτλο

Αήττητη και στην κορυφή ολοκλήρωσε και τα πλέι οφ η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε της Δράμας με 34-22 στο «Γ. Κασιμάτης» για την 4η αγωνιστική και πλέον στρέφει την προσοχή της στους τελικούς που θα κρίνουν και τον φετινό τίτλο.

Η «Ένωση» με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεση της κατάφερε να πάρει τη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα σε ένα ματς που δεν είχε ούτως η άλλως βαθμολογικό ενδιαφέρον. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή των Νάτσο Πλάθα και Κρίστιαν Ουγκάλντε. Ο πρώτος έστω για ένα λεπτό μπήκε στο παιχνίδι στο 9′ , είχε επαφή με την μπάλα και έδειξε πως μετράει αντίστροφα για την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση. Στον πάγκο βρισκόταν μετά από μήνες και ο Κρίστιαν Ουγκάλντε που επίσης μπήκε στο 50′ για να εκτελέσει πέναλτι. Ο Ισπανός αρχικά αστόχησε αλλά στην επαναφορά πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ μετά τον τραυματισμό του τον περασμένο Νοέμβριο.

Ξέφυγε από νωρίς

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή ξεκινώντας μάλιστα το παιχνίδι με αρκετά νέα πρόσωπα. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν συγκεντρωμένοι στο ματς και κατάφεραν γρήγορα να ξεφύγουν με 4-0 και 5-1 με τους Μπουνέτα και Καλόμοιρο να έχουν από δύο γκολ στα πρώτα λεπτά. Η «Ένωση» συνέχισε να ανεβάζει σταθερά την διαφορά της απέναντι σε μια νεανική και αξιόμαχη ομάδα. Ο Δομπρής έκανε το 7-2 και ο Καλόμοιρος έφτασε για πρώτη φορά στο +6 την διαφορά (9-3) με την Δράμα να καλεί σε τάιμ άουτ. Και το δεύτερο μισό εξελίχτηκε με τον ίδιο τρόπο με την ΑΕΚ να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα γεγονός που της έδινε και την άνεση να αγωνιστεί ανοιχτά χωρίς πίεση. Στο 20′ ο Αραμπατζής έκανε το 13-5 ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 15-8 υπέρ της ΑΕΚ.

Η επιστροφή του Ουγκάλντε

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να έχει «καθαρίσει» από νωρίς τη νίκη. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια προσέφερε θέαμα και ουσία πετυχαίνοντας πολλά όμορφα γκολ. Στο 33′ ο πολύ καλός χθες Καλόμοιρος έκανε το 18-10 ενώ στο 40′ ο Δομπρής «έγραψε» το 21-14. Στο 50′ πέρασε στο παιχνίδι ο Κρίστιαν Ουγκάλντε για να σκοράρει με εκτέλεση πέναλτι για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του τον περασμένο Νοέμβριο. Ο Ισπανός έκανε το 25-17 στο 50′. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικό με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 34-22.

ΑΕΚ – ΔΡΑΜΑ 33-22

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 7-2, 9-3, 12-5, 15-8, 15-8 (ημίχρονο), 18-10, 20-13, 22-17, 25-17, 28-19, 33-22

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 4, Τζηράς 3, Δομπρής 7, Αθανασάκος 2, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Στάθης, Πλάθα, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 1, Νούιτς 1, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 4, Κεδέρης 4

ΔΡΑΜΑ: Τόσκας 6, Καβάζης, Αλμπάντης, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 3, Παπάζογλου Θ. 2, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης 4, Παπάζογλου Λ., Ξανθόπουλος, Θωμίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Στρατηγέλης, Καλαϊτζίδης

Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 2/3-1/1