Δύο γκολ ο Μαντούκα, πρώτη νίκη για ΑΠΟΕΛ

Αποθέωση στη Κύπρο: «Γκουστάβο Μαντούκα, κάτι παραπάνω από ένας ποδοσφαιριστής!»

manduca Γκουστάβο Μαντούκα ΑΕΚ ΑΠΟΕΛΤην πρώτη του νίκη στο κυπριακό πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, με πρωταγωνιστή τον Γκουστάβο Μαντούκα. Ο Βραζιλιάνος πρώην παίκτης της ΑΕΚ πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο 56΄της αναμέτρησης με την ΑΕΚ, και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 0-2, σκοράροντας και τα δύο γκολ. Ο Μαντούκα έκανε το 0-1 περίπου δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο, εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, και διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί, πως στο παιχνίδι αυτό ο Μαντούκα αντιμετώπισε έναν “πρώην” κιτρινόμαυρο. Ο λόγος για τον Νίκο Εγγλέζου, που πλέον συνεχίζει την καριέρα του στην ΑΕΚ.