Νέα επιβλητική νίκη της ΑΕΚ Futsal

Από νίκη σε νίκη προχωράει η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις

Οι κιτρινόμαυροι του Γιάννη Ζιάβα, μετά τις δύο προηγούμενες επιβλητικές νίκες κόντρα σε Μινώταυρο (9-3) και Ν.Ικόνιο (13-3), δεν είχαν απολύτως κανένα πρόβλημα να περάσουν αλώβητοι από το κλειστό των Ιλισσίων, επικρατώντας του Ερμή Ζωγράφου με το επίσης εντυπωσιακό 9-2.

Το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς, με τον David να σημαδεύει το δοκάρι της αντίπαλης εστίας μόλις στο 3′.

Ωστόσο η επαφή με τα δίχτυα άργησε να ρθει κάπως, με τους παίχτες του Ερμή να προσπαθούν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Ο γόρδιος δεσμός ωστόσο απο πλευράς ΑΕΚ λύθηκε στο 14′ με τον Ζιάκα, για να ακολουθήσει ένα καταιγιστικό 4λεπτο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με τους Μάνο (16′), Αρτινό (17′), Ασημακόπουλο (20′ πεν.) να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 0-4.

Μετά και από αυτήν την εξέλιξη, το β’ ημίχρονο έμοιαζε περισσότερο με τυπική διαδικασία, με την ΑΕΚ να έχει την καθολική υπεροχή και να διευρύνει τη διαφορά στα 6 γκολ (0-6) στο 28′

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 34′ και στο 35′ που με δύο συνεχόμενα γκολ, απλά μείωσαν προσωρινά σε 2-6, για να απαντήσει και πάλι η ΑΕΚ με ομοβροντία από γκολ στο τελευταίο 3λεπτο της αναμέτρησης, με τους Ηλιάδη, Δελλαπόρτα και Ταρνανίδη να εκτοξεύουν το σκορ στο 2-9 και να δίνουν έτσι πανηγυρικό τόνο στην νίκη της ομάδας τους!

ΑΕΚ: Θεοφίλου, Αχής, Ηλιάδης, Μάνος, Δελλαπόρτας, Αρτινός, Σκουτέλης, Στουπάθης, David, Ασημακόπουλος, Ζιάκας, Ταρνανίδης, Μάντης και Θανασάι.