Διαπρέπουν οι αθλητές ξιφασκίας της ΑΕΚ

ksifaskiaΗ ομάδα ξιφασκίας της ΑΕΚ συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και συγκεκριμένα στο πρωτάθλημα Εφήβων Νεανίδων και Νέων Ανδρών και Γυναικών.

Στην κατηγορία των Εφήβων -Νεανίδων έλαβαν μέρος πέντε αθλητές της ΑΕΚ. Στις Νεάνιδες συμμετείχαν οι Χούρι, Ψωφάκη, Γκιώνη και Κριζέτινγκ. Στα ατομικά τα κορίτσια της Ένωσης έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό σε έναν πολύ δύσκολο αγώνα, στον οποίο συμμετείχαν μόνο οι καλύτερες της Ευρώπης και κατάφεραν να αντεπεξέλθουν παρά το γεγονός πως οι αντίπαλες ήταν μεγαλύτερες ηλικιακά.

Το καλύτερο αποτέλεσμα ήρθε από την Ψωφάκη, η οποία «μπήκε» στα ταμπλό των “32” και κατετάγη 29η αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες για τα επόμενα δύο χρόνια στα οποία θα αγωνίζεται στην ίδια κατηγορία με φιλοδοξίες για μια μεγάλη διάκριση. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα τρία κορίτσια τα οποία κατετάγησαν: η Χουρί 34η, η Γκιώνη 43η και η Κριζέτινγκ 48η και έχουν άλλη μια χρονιά στην ίδια κατηγορία. Στα ομαδικά τα κορίτσια απαρτίζοντας εξ’ ολοκλήρου την Εθνική ομάδα έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό αλλά δεν κατάφεραν να μπουν στα ταμπλό των “8” καλύτερων ομάδων χάνοντας στις λεπτομέρειες και λόγω απειρίας από την Αγγλία 45-34 και κατετάγησαν μετά από αγώνες κατάταξης στην πολύ καλή 11η θέση.

Στους Εφήβους αγωνίστηκε ο Καλομοίρης ο οποίος κατάφερε και αυτός να μπει στο ταμπλό των 32 και ολοκλήρωσε στην 21η θέση κάνοντας εξαιρετικούς αγώνες.

Στα ομαδικά ο αθλητής της ΑΕΚ αγωνίστηκε μαζί με άλλους τρεις συναθλητές του με την Εθνική και προσπάθησαν να κάνουν το θαύμα απέναντι στην Εθνική Ιταλίας αλλά λύγισαν χάνοντας στις λεπτομέρειες με 45-37 και μετά από αγώνες κατάταξης τερμάτισαν 13οι.

Στις νέες γυναίκες αγωνίστηκε η Γκουντούρα για την οποία ήταν το πρώτο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων γυναικών. Κατάφερε με την σειρά της να μπει στα ταμπλό των 32 και έχασε πολύ δύσκολα από μια αθλήτρια δύο χρόνια μεγαλύτερη της για την είσοδο της στην 16η θέση και τερμάτισε στην 22η θέση.

Στα επόμενα δύο χρόνια που έχει σε αυτή την κατηγορία η Γκουντούρα έχει τις δυνατότητες για να φέρει αντίστοιχες επιτυχίες με αυτές που έφερε στα πανευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα στην κατηγορία των Νεανίδων.