O «σφαγέας» του ΟΑΚΑ

«Δεν θέλουμε να ξανασφυρίξεις την ΑΕΚ»

Το μπάσκετ είναι άθλημα στο οποίο πρωταγωνιστές είναι οι αθλητές. Ενίοτε, όμως είναι και οι άνθρωποι που φοράνε γκρι, δηλαδή οι διαιτητές. Και μία τέτοια περίπτωση ήταν ο τρίτος διαιτητής του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ο Παναγιώτης Διαμαντής, ο οποίος συγκέντρωσε και τα βλέμματα, αλλά και τα πυρά όλων στην ΑΕΚ. Αιτία φυσικά ήταν οι αποφάσεις του, για τις οποίες υπάρχουν φριχτά παράπονα, καθώς στην Βασίλισσα θεωρείται ως ένας από τους βασικούς υπευθύνους της ήττας.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της δεύτερης παράτασης και ενώ τα πάντα είχαν κριθεί, καταλόγισε φάουλ στον Μαυροκεφαλίδη και όλο το γήπεδο τον χειροκρότησε ειρωνικά. Είχε προλάβει όμως να κάνει τη… δουλειά λίγο νωρίτερα. Πιο τρανά παραδείγματα το φάουλ που καταλογίζει στον Μπραντ Νιούλεϊ πάνω στον Ρίβερς με το σκορ στο 77-76, λίγα δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα, την τάπα του Μαυροειδή στον Μπουρούση, στην παράταση, αλλά και μια κραυγαλέα μεταφορά μπάλας του Μάικ Τζέιμς.

Αυτές οι αποφάσεις, όμως ήταν η… κορυφή του παγόβουνου για τον Πατρινό διαιτητή, που τα έβλεπε όλα… πράσινα και έδειξε τεράστια ανοχή στο σκληρό παιχνίδι του Παναθηναϊκού κοντά στο καλάθι.