Ζενίτ-Άλμπα 81-83: Σπουδαία νίκη των Γερμανών!

Η Ζενίτ κυριάρχησε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας ακρίβεια στην εκτέλεση (4/6) τρίποντα, δημιουργία μέσα από τις τελικές πάσες του Αγιόν αλλά και εξαιρετική άμυνα η οποία ανάγκασε την Άλμπα να υποπέσει σε επτά λάθη. Ο Χόλινς ήταν εκ των πρωταγωνιστών για τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν αρχικά με 12-6 (4’) και με +10 (25-15) στο τέλος της περιόδου έχοντας οκτώ τελικές πάσες.

Ο Χέρμανσον άλλαξε την εικόνα του αγώνα με τους εννιά πόντους που σημείωσε στη δεύτερη περίοδο οδηγώντας την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (27-25) από τη Ζενίτ πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Η τελευταία δεν έχασε το προβάδισμα αλλά ούτε κατάφερε να αποσπαστεί μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-38), βασιζόμενη στους Αγιόν, Τόμας, καθώς η Άλμπα βρήκε πόντους μέσα από τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ αλλά και την ευστοχία της (3/5) στο μακρινό σουτ.

Η Ζενίτ χρειάστηκε 150 δευτερόλεπτα για να πατήσει σε διψήφια διαφορά (51-40) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Κράτησε αυτή τη διαφορά μέχρι το 27’ (58-45), για να ακολουθήσει ο… βομβαρδισμός από την Άλμπα έξω από τα 6.75. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα η γερμανική ομάδα αντίδρασε με επιμέρους σκορ 2-11 (60-56, 28:20). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 64-58.

Η Άλμπα πήρε το μομέντουμ του αγώνα και απέκτησε προβάδισμα (68-70) λίγο μετά τα μισά της 4ης περιόδου. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στα τελευταία τρία λεπτά με προβάδισμα πέντε πόντων (72-77) χάρη στον εκπληκτικό Χέρμανσον ο οποίος είτε σε οργανωμένη επίθεση είτε στο transition game έδινε λύσεις στην ομάδα του. Η γερμανική ομάδα διατήρησε την ψυχραιμία της όταν η Ζενίτ έκανε απόπειρα ανατροπής (77-79) και με τον Χέρμανσον σε ρόλο δημιουργού «κλείδωσε» τη νίκη (77-82) 17’’ πριν το τέλος, μετά από δημιουργία του πρώτου και εκτέλεση του Σίκμα.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-38, 64-58, 81-83