Μουντομπάσκετ 2019: Ξεπέρασε την απογοήτευση η Λιθουανία και ξέσπασε στην Δομινικανή Δημοκρατία

H Λιθουανία ξεπέρασε την στεναχώρια της για τον αποκλεισμό από την Γαλλία και έκανε το καθήκον της κόντρα στην Δομινικανή Δημοκρατία για τις θέσεις 9-12. Ο Βαλαντσιούνας πήρε το… όπλο του από την αρχή και η Λιθουανία ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και άφησε την αντίπαλο της με 4 πόντους μέχρι το 3:14”, την ίδια ώρα που η ίδια επιθετικά είχε φτάσει τους 17. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 14-19, με τους Λιθουανούς να κρατούν το προβάδισμα. Δυνατά μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αντομάιτις αυξάνοντας το προβάδισμα τους και κάνοντας το 14-21, με τον Ουλάνοβας. Η Δομινικανή Δημοκρατία προσπάθησε να μειώσει και έφτασε την διαφορά στους 4, με τον Μεντόζα να κάνει το 17-21.

Με δίποντο του Βαλαντσιούνας στο 2:45” πριν το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια (24-34). Κάπου εκεί οι Λιθουανοί ξέφυγαν στο σκορ και το τελικό σκορ του ημιχρόνου ήταν 24-38, που γράφτηκε και πάλι από τον ίδιο παίκτη. Με την έναρξη του δεύτερου μισού οι Λιθουανοί το… έπιασαν από εκεί που το είχαν αφήσει, γρήγορα έκαναν το 24-40, ενώ 6:41” πριν το τέλος οι παίκτες της Δομινικανής Δημοκρατίας κατάφεραν και μείωσαν την διαφορά, ρίχνοντας την κάτω από τους 10 πόντους με εύστοχο σουτ του Βάργκας, που έκανε το 32-41.

Εύστοχο σουτ του Λεκαβίτσιους έφερε και πάλι την διαφορά στους 10, πηγαίνοντας την ομάδα του στο 34-44, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 34-46. Με την Λιθουανία να κρατά σχετικά εύκολα το προβάδισμα τέλειωσε και η τρίτη περίοδος του παιχνιδιού με σκορ 39-52. Πλέον, η ομάδα της Βαλτικής είχε κάνει όλη την δουλειά και η τέταρτη περίοδος είχε ακριβώς την ίδια εικόνα. Η διαφορά αυξάνονταν συνεχώς και οι παίκτης του Άγιου Δομίνικου, η οποία ξεπέρασε και τους 20 πόντους με τρίποντο του Καλνιέιτις, που έκανε το 43-64. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Δομινικανής Δημοκρατίας προσπάθησαν να μειώσουν, χωρίς όμως να καταφέρουν να αλλάξουν το τελικό αποτέλεσμα που είναι 55-74 και κατατάσσει τους Λιθουανούς στις θέσεις 9-12.

Κορυφαίος των νικητών ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Λεκαβίτσιους πρόσθεσε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Κουζμίνσκας πέτυχε 12 μαζί με 4 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 14-19, 24-38, 39-52, 55-74.