Ξανά... τερματοφύλακας ο Αλμέιδα! (ΦΩΤΟ)

Ο Ούγκο Αλμέιδα έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Ακαδέμικα στον αγώνα με την Πάκος Φερέιρα (0-1), σε αγώνα για τη δεύτερη κατηγορία της Πορτογαλίας. Το ντεμπούτο του πρώην επιθετικού της ΑΕΚ ήταν… ιδιαίτερο, αφού ο Πορτογάλος φόρεσε τα γάντια του… τερματοφύλακα, λόγω αποβολής του γκολκίπερ Πεσάνια (κι ενώ η ομάδα του είχε ολοκληρώσει τις τρεις αλλαγές). Ωστόσο, αυτό δεν ήταν κάτι το… πρωτόγνωρο για τον Αλμέιδα, αφού είχε αγωνιστεί ως τερματοφύλακας για λίγα δευτερόλεπτα στον αγώνα Κυπέλλου στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Ολυμπιακό, στον περιβόητο επαναληπτικό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας το 2017, όταν ο Γιάννης Ανέστης αντίκρισε δύο κίτρινες μέσα σε μισό λεπτό στις καθυστερήσεις!

Η Ακαδέμικα σε εκείνο το σημείο αγωνιζόταν μάλιστα με εννέα ποδοσφαιριστές καθώς από το 83’ είχε αποχωρήσει με τραυματισμό ο Γουίλιαμ, στο 88’ ήρθε η αποβολή του Πεσάνια (κι ενώ φυσικά είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές), με αποτέλεσμα ο Αλμέιδα να παίζει στο τέρμα για 7 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις.