«Βυθίστηκε» και άλλο ο ΠΑΟΚ -Έχασε και από τον Προμηθέα

O ΠΑΟΚ «βυθίστηκε» κι’ άλλο, ενώ οι Πατρινοί πήγαν στο 9-3.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν, προσπαθώντας να επιβάλλουν το ρυθμό τους, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει να «φθείρει» τη ρακέτα του Προμηθέα και τους Πατρινούς, να βρουν όποτε μπορούν, ανοργάνωτη την άμυνα του αντιπάλου. Πότε ο ένας, πότε ο άλλος, πετυχαίνει το στόχο του και συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (20-17).

Στη δεύτερη όμως, το σκηνικό άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει πράγματα και από την περιφέρεια του και με τον Σμιθ να «ζεσταίνεται», τον Λιούις να διαβάζει καλά την αντίπαλη άμυνα και τον Προμηθέα, να μην έχει απαντήσεις σε καμία πλευρά, η διαφορά πήγε στο +18 (44-26) και έκλεισε το ημίχρονο, στο +14 (46-32).

Στην τρίτη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε. Ο Προμηθέας βρήκε τις γρήγορες επιθέσεις που ήθελε, έτρεξε το γήπεδο, «χάλασε» το μυαλό του Λιούις και με επιμέρους σκορ, 2-17 πέρασε μπροστά με τρίποντο του Μπαμπ (48-49). Η επιστροφή του Τσόχλα και οι λύσεις από Σχίζα και Ουίγκινς, έδωσαν λύσεις για τον ΠΑΟΚ (58-56).

Στην τέταρτη περίοδο, με τον Τσόχλα μέσα, πήγε στο +5, αλλά η αντίδραση του Προμηθέα, ήταν ένα 0-8 για το 61-64. Οι Πατρινοί κρατούσαν την απόσταση (66-70) και πήγαν στο 70-76, 2.15 πριν το τέλος. Ο Νόουλς αρχικά και ο Μπεστ στη συνέχεια με τρίποντο, μείωσαν στον πόντο και ο Φίλερ αστόχησε στις βολές με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Σμιθ πήγε στον αιφνιδιασμό και στο λέι απ, ο Παφίλης, έδωσε φάουλ στον Λίποβι.

Ο Αμερικανός, όμως, που σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, δεν έβαλε τίποτα, χάρη στην εξαιρετική άμυνα του Προμηθέα, έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη (76-76) και με 1,3 δευτερόλεπτα να απομένουν, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Φίλερ με οκτώ συνεχόμενους πόντους, έκανε το 78-86, αλλά ο ΠΑΟΚ πάλι δεν τα παράτησε. Με ένα 5-0 με Τσόχλα και Μπεστ έκανε το 83-86, αλλά ο Ρόμπινσον έβαλε σπουδαίο καλάθι για το 83-88. Ο Μαργαρίτης ευστόχησε για τρεις (86-88), ο ΠΑΟΚ έβγαλε την άμυνα, αλλά στην επίθεση για τη νίκη, η μπάλα στον… Χατζηνικόλα, που σούταρε άστοχα για τρεις.

Ο Ρόμπινσον πήρε το φάουλ και με 2/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό 86-90.

Δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76, 86-90 (παρ.)