Βοσνία-Ελλάδα 65-70: Έκανε το 2/2 η εθνική ομάδα!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε (65-70) της εθνικής Βοσνίας στην Τούζλα και έκανε το 2/2 στα προκριματικά του Eurobasket 2021!

Η ελληνική ομάδα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ σε μια «καυτή» έδρα, οι Βόσνιοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο φινάλε ωστόσο η Εθνική διπλασίασε τα θετικά αποτελέσματα στην προκριματική φάση έπειτα από τη νίκη επί της Βουλγαρίας στην πρεμιέρα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε με +16 στο 30′ (43-59), η Βοσνία μείωσε σε 65-68 στα 67″ για το τέλος όμως η Ελλάδα άντεξε στην πίεση και κατέκτησε το πολύτιμο ροζ φύλλο στη μάχη για την πρόκριση στο EuroBasket 2021.

Η Βοσνία Ερζεγοβίνη εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα της Εθνικής στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Τούζλα και προηγήθηκε με 8-4 στο 4:52 με το κάρφωμα του Χαλίλοβιτς. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε 2/6 δίποντα και 0/4 τρίποντα ενώ… έσπασε το ρόδι πίσω από τα 6μ.75 με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (12-11). Μάλιστα ο διεθνής γκαρντ της Μούρθια σκόραρε at the buzzer και διαμόρφωσε το 16-17 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος για την Ελλάδα που πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ (4) και σούταρε με 50% στο δίποντο (5/10).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο (34-40, 20′) κι εν συνεχεία η Εθνική βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της, πήρε πόντους με το τρίποντο, έκανε επιμέρους σκορ 9-19 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 43-59 στο 30′. Παρ’ όλα αυτά η Βοσνία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη της Ελλάδας, μειώνοντας σε 65-68 με μπροστάρη τον Μίλαν Μιλόσεβιτς! Μάλιστα ο Άτις έκανε το 65-68 από τη γραμμή των βολών όμως στην επόμενη φάση αστόχησε σε δύσκολο λέι απ, ο Μποχωρίδης μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 34-40, 43-59, 65-70