Βόλσφμπουργκ: Εμεινε στο 0-0 με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν

Η πιθανή αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League

H πιθανή αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League, Βόλφσμπουργκ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στην «Φόλκσβαγκεν Αρένα» στο τελευταίο χρονικά ματς της 1ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Αποτέλεσμα που κρίνεται, εν πολλοίς, δίκαιο, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και ως εκ τούτου να σκοράρουν, καταγράφοντας έτσι την πρώτη «λευκή ισοπαλία» για τη νέα σεζόν!

Οι «λύκοι» θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 32’, με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ να σταματάει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Χραντέτσκι, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Βέγκχορστ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, αν και πιθανώς ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Η Βόλφσμπουργκ σκόραρε στην επανάληψη με τον Μεχμέντι, στο 57ο λεπτό, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε αφού ο ίδιος ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα, ενώ οι «ασπιρίνες» απάντησαν με τον Ντιαμπί να μην μπορεί να νικήσει τον Κάστεελς στο 64’ και τον Σικ που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Λεβερκούζεν επίσης να αστοχεί, με κεφαλιά επτά λεπτά πριν τη λήξη…