Θετικά «έκλεισε» η χρονιά για τις γυναίκες της ΑΕΚ -Νέο τρίποντο επί του Ναύαρχου Βότση

Η ΑΕΚ στο βόλεϊ γυναικών επικράτησε επικράτησε με 3-0 σετ του Ναύαρχου Βότση στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Pre League.

Οι “κιτρινόμαυρες” δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο τους και έφτασαν στην 10η νίκη τους σε 11 παιχνίδια και ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο τέλος του α’ γύρου (εκκρεμεί ο αγώνας των Αμαζόνων).

Στο πρώτο σετ, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά και εκμεταλλεύθηκαν λάθη της ΑΕΚ παίρνοντας το προβάδισμα με 1-4 και 4-7. Η “Ένωση” αντέδρασε άμεσα και με πίεση στο σερβίς και δυναμικό μπλοκ όχι μόνο ισοφάρισαν (10-10), αλλά πέρασαν και μπροστά (15-12). Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι και το 1-0 στα σετ έγινε με σκορ 25-14.

Στο δεύτερο σετ, μπήκαν υποψιασμένες οι αθλήτριες του κόουτς Μπακοδήμου και προηγήθηκαν με 8-4. Για αρκετή ώρα διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας, με την ομάδα του Βότση να μειώνει σε 19-18, βάζοντας… “φωτιά” στο παιχνίδι. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν δυναμική, καθώς με σερί 6-0 “έγραψε” το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα, πήρε από νωρίς το προβάδισμα (5-3, 12-6) και έφτασε με άνεση στη νίκη και το τρίποντο (25-17)

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, στις 18/01 όταν και φιλοξενεί τον ΑΟ Λαμίας 2013 για την 12η αγωνιστική της Pre League.

ΑΕΚ – ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση 3-0
Τα σετ: 25-14, 25-18, 25-17.