Στο ρελαντί τα κορίτσια της ΑΕΚ- Νίκησαν με 3-0 σετ την Κόρινθο

Την τρίτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που συνέτριψε με 3-0 σετ την Κόρινθο για την 7η αγωνιστική της Preleague. Τα κορίτσια του “Δικεφάλου” πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή εμφάνιση και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση. Ένα αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς ο πρωτοπόρος ΑΟΝ Αμαζόνες αγωνίζεται αύριο. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου ήταν επιβλητική και στα τρία σετ κάτι που φαίνεται άλλωστε από την διαφορά στο σκορ. Μετά από εφτά αναμετρήσεις η ΑΕΚ μετράει έξι νίκες και μια ήττα και συνεχίζει την πορεία της προς την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Η ομάδα είχε και την θερμή συμπαράσταση του κόσμου έδωσε δυναμικό παρόν στο γήπεδο και χειροκρότησε τις προσπάθειες των “κιτρινόμαυρων”.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ότι αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο πρώτο σετ η Κόρινθος ήταν αυτή που προηγήθηκε με 6-3 με την ΑΕΚ ωστόσο να δείχνει να βρίσκει τα πατήματα της μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι “κιτρινόμαυρες” ισοφάρισαν αρχικά και στη συνέχεια πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 12-14. Με ένα “ξέσπασμα” στα επόμενα λεπτά ανέβασαν την διαφορά σε 13-17 για να πάρουν τη νίκη εύκολα με 14-25. Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχτηκε ακόμα πιο εύκολα για τα κορίτσια του “Δικεφάλου” που παρουσίασαν εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Με σοβαρότητα και συγκέντρωση από την αρχή η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη στο μπλοκ, πίεσε στο σερβίς και τελείωσε με χαρακτηριστική άνεση το σετ κερδίζοντας με 25-11. Τα κορίτσια του “Δικεφάλου” έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και “κλείδωσαν” απλά τη νίκη με 15-25 και 3-0 σετ.

Τα σετ: 14-25, 11-25, 15-25

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Ανδρεόπουλος): Λιουτίκοβα, Αποστολάκη, Παναγοπούλου, Πατουχέα, Γιώτα, Λαγουδάκη / Μαργαρίτη (λ), Αλατζάκη, Ελευθερίου, Βακάλογλου.

ΑΕΚ (Μπακοδήμος): Κουντουρά, Καββαδία, Ράπτη, Διάλλα, Νομικού, Μπίσκου / Μπελιά (λ), Χάνα (λ), Καραγκούνη, Μασούρα.