Στη Νέα Φιλαδέλφεια δεν… γίνεται αλλιώς, 3-0 σετ η ΑΕΚ τον ΟΠΕΡ

AEK OPERΕύκολο απόγευμα είχαν τα κορίτσια της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια εκεί όπου επιβλήθηκαν με 3-0 σετ του Ρεθύμνου. Οι αθλήτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη πήραν την καθαρή νίκη απέναντι στον ΟΠΕΡ, νίκη που τους δίνει το τρίποντο κρατώντας την Ένωση σε απόσταση ασφαλείας από τον Α.Ο Θήρας και μόνη τέταρτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι «κιτρινόμαυρες» πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση εκμεταλλεύτηκαν τα πολλαπλά λάθη του αντιπάλου και έτσι έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην νίκη.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας σετ, πήρε εύκολα το πορβάδισμα και χωρίς να δώσει δικαιώματα για αμφισβήτησε επικράτησε με 25-17 του ΟΠΕΡ.

Η δυναμική εμφάνιση συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ εκεί όπου η Ένωση μετέτρεψε το παιχνίδι σε παράσταση για έναν και μόνο ρόλο. Με πολύ καλή επίθεση και δυνατό μπλοκ πήρε άνετο το δεύτερο σετ επικρατώντας με 25-9 των φιλοξενούμενων.

Τέλος, στο τρίτο σετ οι «κιτρινόμαυρες» αν και στιγμιαία ολιγώρησαν δεχόμενες την ισοφάριση αλλά και δίνοντας για λίγο προβάδισμα στον αντίπαλο, αμέσως κατάφεραν να «ξαναμπούν» στο παιχνίδι να ανακτήσουν τη διαφορά και τέλος να πάρουν τη νίκη και το τρίποντο που τις εδραιώνει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 25-17,25-9,25-16

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Κουνάδη, Κατσαντώνη, Αργυροπούλου, Ιβάνοβα, Νικούλη, Γιακουμή, Κακουράτου -κ / Φάκη, Πατέλη, Σκαρλάτου, Τοντάι.

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Σαπαρέφσκα. Παρασκάκη, Τσελάνη, Ξαγοραράκη, Τσέιμπερς, Κλεισιάρη, Παπουτσή –λ / Χατζάκη Ελ., Μαρινάκη.