"Ζωντανή" στο κυνήγι της ανόδου η ΑΕΚ!

Εικόνες από το ΑΕΚ-Βριλήσσια

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Μανώλη Αποστολογιωργάκη στον πάγκο της γυναικείας ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυρες” επικράτησαν με 3-1 σετ των Βριλησσίων στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της preleague. Η “Ένωση” άφησε πίσω της την ήττα από τον Παναθηναϊκό και πήρε τους τρεις βαθμούς, παραμένοντας μέσα στο παιχνίδι της ανόδου. Αν και απέχει τέσσερις βαθμούς από την κορυφή το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα για να μπορέσει με αντεπίθεση διαρκείας να καλύψει το χαμένο έδαφος και να πανηγυρίσει στο τέλος την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τις Χρήστου, Γιοβάνη και Καββαδία προηγήθηκε με 5-2. Στη συνέχεια τα Βριλήσσια μείωσαν σε 16-13, για να απαντήσει η ΑΕΚ με ένα 3-0 (19-13), φτάνοντας τελικά στο 1-0 στα σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, Ζίγκα, Γιοβάνη και Τοτσίδου έδωσαν “αέρα” 4 πόντων στην ΑΕΚ από νωρίς (6-2). Με την Γιοβάνη να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, αλλά και τις υπόλοιπες αθλήτριες να μην υστερούν, η “Ένωση” συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας τη διαφορά στους 5 (10-5). Με την Τέζα στο σερβίς η ΑΕΚ “ψαλίδισε” τις ελπίδες των φιλοξενούμενων εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 6 (20-14) και κατακτώντας τελικώς το σετ με 25-15. Στο τρίτο σετ τα Βριλήσσια πιέζοντας στο σερβίς κατάφεραν να μειώσουν σε 25-23 και 2-1 αντίστοιχα.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ με την Γιοβάνη να μοιάζει ασταμάτητη προηγήθηκε με 4-1. Οι “κιτρινόμαυρες” με σερί 4-0 έφτασαν στο 8-3, ενώ με μονό μπλοκ της Τοτσίδου προηγήθηκαν και με 7 πόντους (11-4). Τα Βριλήσσια μείωσαν σε 13-9, με την ΑΕΚ να απαντά με 4-1 σερί για το 17-10. Οι φιλοξενούμενες δεν έδειξαν διατεθειμένες να παρατήσουν το παιχνίδι και πλησίασαν στο σκορ (17-13), με τον προπονητή Μανώλη Αποστολογιωργάκη να καλεί τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ έδειξε να πιάνει τόπο, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει στο σκορ με 22-14 και να κατακτά τελικώς το σετ με 25-15 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-17, 25-15, 23-25, 25-15

Με 22 πόντους η Γιοβάνη οδήγησε τις νικήτριες στο σκοράρισμα, ενώ είχε πολύτιμες βοήθειες από τις Καββαδία (16π., 5 μπλοκ), Χρήστου (18π.) και Τοτσίδου (15π.). Για τον ΦΟΒ, η Τσοπούλου είχε 22 πόντους.
Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-15, 23-25, 25-15)

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Καββαδία 16 (11/17 επ., 5 μπλοκ), Ζίγκα 4 (4/10 επ.), Γιοβάνη 22 (17/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ). Χρήστου 18 (12/30 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 57% υπ.), Τέζα 3 (3/6 επ.), Τοτσίδου 15 (10/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 60% υπ.), Μπελιά (λ), Εικοσπεντίδου.
ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Ταμπουρατζής): Κάβουρα 8 (8/25 επ., Έρωτα 7 (6/22 επ., 1 άσσος, Γιαννέλου Ζ. 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Τσοπούλου 22 (22/63 επ., 53% υπ.), Πασσιά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σαντέ 3 (1/3 επ., 2 άσσοι) / Πολίτη (λ, 67% υπ.), Παπασταύρου 2 (2/3 επ.), Γιαννέλου Χρ. 1 (1/5 επ., 25% υπ.), Στάθη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ).