"Πετάνε" για την άνοδο τα κορίτσια της ΑΕΚ

Εικόνες από το ΑΕΚ-ΑΟ Λαμίας

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής απέναντι στον ΑΟ Λαμίας. Η “Ένωση” νίκησε με 3-0 σετ στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας στον έναν βαθμό την διαφορά της από την κορυφή. Τα κορίτσια της Ελένης Μεμετζή πραγματοποίησαν επιβλητική εμφάνιση και νίκησαν τον αήττητο μέχρι χθες ΑΟ Λαμίας, κάνοντας ένα ακόμη καθοριστικό βήμα προς την επίτευξη του στόχο τους που δεν είναι άλλος από την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια.

Η “Ένωση” μπήκε δυνατά στο παιχνίδι αποκτώντας από νωρίς μια διαφορά 5 πόντων (6-1), αναγκάζοντας τον προπονητή της Λαμίας να πάρει νωρίς το 1ο τάιμ άουτ της ομάδας του. Οι “κιτρινόμαυρες” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κρατώντας την διαφορά των 5 πόντων (10-5), μένοντας συγκεντρωμένες καθ’ όλη την διάρκεια του σετ το οποίο πήραν εύκολα με 25-14.

Στο δεύτερο σετ, η Λαμία προηγήθηκε με 8-6. Με την Χρήστου στο σερβίς η ΑΕΚ “έτρεξε” ένα σερί 3-0, παίρνοντας εκ νέου κεφάλι στο σκορ (9-8). Μέχρι το 20-20 καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά στο σκορ. Σε αυτό το σημείο η  ΑΕΚ με όπλο το μπλοκ της και την πίεση στο σερβίς ξέφυγε και έκανε το 25-21 και το 2-0 στα σετ. Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-3, με την ομάδα της Λαμίας να ισοφαρίζει σε 6-6. Οι φιλοξενούμενες διατηρούσαν για ώρα μία διαφορά ενός πόντου, ενώ έφτασαν και στο σετ πόιντ με 23-24. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτριες της Ελένης Μεμετζή δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους και όχι μόνο ισοφάρισαν σε 24-24, αλλά τελείωσαν και το παιχνίδι με 26-24 και 3-0 σετ. Αρκετός κόσμος στη Νέα Φιλαδέλφεια που χειροκρότησε τις αθλήτριες του “Δικεφάλου”.

Τα σετ: 25-14, 25-21, 26-24

ΑΕΚ:  (Μεμετζή) Γιοβάνη, Ζίγκα, Καββαδία, Τέζα, Τοτσίδου,  Χρήστου / Σκυθιώτη (λ), Μπελιά (λ), Αντωνιάδη, Εικοσπεντίδου, Ντόνα.

AO ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Κιουτσιούκη, Μπούκουρα, Πανοπούλου, Σαββίδου, Υφαντή. Φαλέγκα  / Μάρκου (λ) Παπαμίχου. Κόμνου.