"Γκέλα" για την ΑΕΚ στη Κηφισιά

Εικόνες από το Κηφισιά-ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο

Μια τεράστια ευκαιρία να πάρει ένα ακόμη τρίποντο στο πρωτάθλημα έχασε  η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο. Για μια ακόμη φορά τη φετινή σεζόν η “Ένωση” βρέθηκε να χάνει με 2-0, έκανε την ανατροπή ισοφαρίζοντας σε 2-2 αλλά στο τάι μπρέικ έμεινε από δυνάμεις χάνοντας με 15-11. Η ΑΕΚ πήρε έναν βαθμό ο οποίος ωστόσο σίγουρα δεν την αφήνει ικανοποιημένη απέναντι μάλιστα στην ουραγό της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Κηφισιά μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0, αναγκάζοντας τον Νίκο Νεόφυτο να καλέσει τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 5-3, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (9-3). Σε εκείνο το σημείο ήταν η σειρά της ΑΕΚ να “τρέξει” ένα 4-0, ρίχνοντας τη διαφορά στους 2 πόντους (9-7) και να ισοφαρίσουν σε 11-11 με την Κηφισιά ωστόσο να είναι καλύτερη στις λεπτομέρειες πήρε τη νίκη με 25-22. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τις αδυναμίες της ΑΕΚ στο μπλοκ κερδίζοντας με 25-20. Κάπου εκεί ξεκίνησε και πάλι η αντεπίθεση της “Ένωσης” που μείωσε αρχικά σε 2-1 κερδίζοντας το τρίτο σετ με 25-22. Στο τέταρτο σετ, η Κηφισιά ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 3-0, για να απαντήσει άμεσα η ΑΕΚ (3-3). Με ιδιαίτερη σοβαρότητα οι παίκτες του Νεόφυτου διατηρούσαν το +1, ενώ με μπλοκ ανέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (7-10). Ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά η Ένωση” έφτασε στο +4 (7-11, 11-15, 12-16, 13-17) για να πάρει τη νίκη με 25-23. Στο τάι μπρέικ οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν αλλά φάνηκε να μένουν από δυνάμεις και καθαρό μυαλό γνωρίζοντας την ήττα με 15-11 και 3-2.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 73 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 47 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-20, 22-25, 23-25, 15-11) σε 140΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 20 (19/35, 1 άσσος, 64%υπ., 29%αρ.), Ρεκ 8 (6/11, 2 μπλοκ), Χαντ 26 (24/51, 2 άσσοι), Λάανε 26 (19/33, 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 58%υπ., 23%αρ.) / Κάπελας (λ. – 69%υπ., 31%αρ.), Παπαδόπουλος, Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος 2 (2/2), Σπυριούνης.

Α.Ε.Κ. (Νίκος Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 10 (5/9, 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 4 (2/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 14 (12/33, 2 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (12/32, 2 μπλοκ, 30%υπ., 10%αρ.), Κανέλλος 7 (5/7, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μότα 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 20%υπ., 7%αρ.) / Γκαράς (λ. – 48%υπ., 13%αρ.), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 17%αρ.).