Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στο Βραχάτι, ήττα με 3-2 σετ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στο Βραχάτι με 3-2 σετ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν τα μάτια τους στο Βραχάτι! Συγκεκριμένα, η «Ενωση», ενώ προηγούνταν με 2-0, κατάφερε να χάσει δικό της παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό να το γυρίζει σε 3-2. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τους πολύτιμους βαθμούς που χρειάζονταν για την συνέχεια του πρωταθλήματος, παίρνοντας μόνο έναν βαθμό. Από εδώ και πέρα, ο «Δικέφαλος» θέλει μόνο νίκες, για να μπορέσει να αποφύγει τα πλέι άουτ που θα την βάλουν σε περιπέτειες παραμονής.

Στο πλευρό της «Ενωσης» βρέθηκαν αρκετοί φίλοι της ομάδας, δημιουργώντας μια ωραία ατμόσφαιρά.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με σταθερό ρυθμό στην αναμέτρηση και πήγαιναν πόντο-πόντο για αρκετή ώρα. Η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά για πρώτη φορά στο +2 και το 15-13, ενώ πήγε και στο +4 στο 21-17. Η «Ενωση» είχε καθαρό μυαλό και κατάφερε να πάρει το σετ με 25-22.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ ανεβαίνοντας στο +3 και το 7-10. Η ομάδα του Βραχατίου κατάφερε να μειώσει στο 9-10, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» έλεγχαν μέχρι εκείνη την ώρα το παιχνίδι. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε για πρώτη φορά στα μέσα του σετ με 11-11 και ύστερα πέρασε μπροστά στο 13-12. Ο «Δικέφαλος» κατάφερε να καλύψει γρήγορα την διαφορά και να προσπεράσει τους γηπεδούχους στο 18-17, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν κι άλλο τον ρυθμό, αφού προηγούνταν του Παμβοχαϊκού με 3-1. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι με ένα καλό σερί πέρασαν μπροστά στο 12-11, όμως η ΑΕΚ επανήλθε γρήγορα, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην νίκη, με την ομάδα του Βραχατίου να παίρνει το σετ με 25-22.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν οδηγοί στην αρχή του τέταρτου σετ με 3-1, με τον Παμβοχαϊκό να ισοφαρίζει στο 4-4. Η «Ενωση» με ένα μικρό σερί ανέβασε στο +3 και το 10-7, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 11-11. Η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει τον αντίπαλο στο 18-18 και στην στη συνέχεια να περάσει μπροστά με 20-19. Τελικά, ο Παμβοχαϊκός πήρε το τέταρτο σετ με 25-22, στέλνοντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Στο κρίσιμο και τελευταίο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το Βραχάτι να ξεφεύγει για λίγο με 4-2. Ύστερα, η ΑΕΚ μπήκε μπροστά με 7-6, όμως ο Παμβοχαϊκός με δύο σερί πόντους πήγε στο +2 και στο 11-9. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κρατηθούν στο παιχνίδι με την ομάδα του Βραχατίου να παίρνει το τελευταίο σετ με 15-11 και το παιχνίδι με 3-2.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ το Σάββατο (9/3, 20:30) με τον Φοίνικα Σύρου στο Μετς για την 19η αγωνιστική της Volleyleague.

Τα σετ (3-2):22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-11.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 4π. (3/4επ., 1 άσσος), Ολιβέιρα 16 (15/37, 1 μπλόκ, 37%υπ., 27%αρ.), Γκλαντσόουν 10 (5/10, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 1 (1/1), Ροντρίγκο 21 (19/38, 2 μπλοκ, 68%υπ., 54%αρ.), Γουάλαφ 14 (12/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. – 57%υπ., 35%αρ.), Κωτσάκης 1 (1/1επ.), Τσέλιος 9 (7/9επ., 2 μπλοκ).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 9π. (4/5επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Σαλαφζούν 2 (2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 17 (14/44επ.), Στοΐλοβιτς 22 (21/46, 1 άσσος, 64%υπ., 43%αρ.), Κανέλλος 13 (8/14, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Ιμπραχίμοφ 8 (7/14επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 40%αρ.) / Γκαράς ( λ. 29%υπ., 11%αρ.), Κρέτσης, Τζιουμάκας 2 (2/3επ.), Λάππας 2 (2/10επ.).